A riói polgármester, Eduardo Paes nem épp bűnbánó közleményt adott ki az igen kínos eset kapcsán. – Mindjárt odateszek egy kengurut az ausztrál sportolók háza elé, hogy ott ugráljon nekik fel-alá, és végre otthon érezzék magukat" – mondta Paes, aki még képes volt hozzátenni: a riói olimpiai faluban sokkal jobbak a körülmények, mint tizenhat éve Sydneyben.
Az ausztrál csapathoz hasonlóan a hollandok és az olaszok is panaszkodnak a körülményekre, s olyannyira nem bíznak a brazil szervezőkben, hogy maguk hívtak ki szakembereket a problémák orvoslására. Márpedig abból van bőven.
|
Csak a vizet meg ne nyissa senki Ricardo Moraes / Reuters |
A holland házban például szombaton egy rövidzárlat következtében tűz ütött ki – derítette ki a brit lap. Egy szerelő eloltotta a lángokat, úgyhogy nem kellett kihívni a tűzoltókat, de Maurits Hendriks, a holland csapatvezető elmondta: óriási kihívást jelent, hogy minden időben elkészüljön az augusztus 5-i start idejére, úgy is, hogy a szakemberek a nap 24 órájában dolgoznak. A kellemetlenségek miatt a hollandok kilátásba helyezték, hogy kárpótlást követelnek a brazil szervezetőktől, hiszen jó pár apartman lakhatatlan a jelenlegi formájában. Eddig a sportolók tíz százaléka érkezett meg az olimpiai faluba, így van rá esély, hogy több nemzeti csapat is panasszal él majd.
A szervezők persze fogadkoznak, hogy csütörtökig minden tökéletesen fog működni, hiszen állításuk szerint csak a szobák 5 százalékát érintik a „kellemetlenségek".
Nem tudni, hogy van-e B-opció arra az esetre, ha mégsem sikerül a lehetetlen küldetés. Az ausztrál példát követve nem megoldás a szállodai elhelyezés, ugyanis a júniusban pénzügyi válsághelyzetet hirdető Rióban nincs elég hotel, hogy befogadja a komplett stábokat. Épp ezért építették ilyen grandiózusra az olimpiai falut, ami a nyári játékok történetében állítólag a legnagyobb.
|
Az olimpiai falu - a terv nem volt rossz Ricardo Moraes / Reuters |
Hiába, a rettegett botrány nem maradt el. S ez a szervezőket sem érhette meglepetésként: a közel egymilliárd dollárra rúgó befektetést kivitelező cégeknek – a Carvalho Hoskennek és Brazília legnagyobb építőipari vállalatának, az Odebrechtnek – az volt a tervük, hogy a játékok után egyenként másfél millió reálért (kb. 129 millió forint) értékesítik az apartmanokat, ám az ingatlanpiac óriásit zuhant az elmúlt egy évben, így a 3604 apartmanból csak 240-et sikerült eddig értékesíteni, s ez likviditási gondokat okozott.
A helyzeten az sem segített, hogy az Odebrecht elnökét közben 19 év börtönbüntetésre ítélték, ugyanis érintett volt az ország történetének legnagyobb, az állami olajvállalatot érintő korrupciós botrányában. A szervezők és a város kormányzója azonban állítják: a pénzügyi gondok nem befolyásolják a játékok lebonyolítását.
Majd kiderül.