Ezért irigyelhetjük a pécsieket

– Akinek van lehetősége, annak kötelessége is van – vallja a pécsi Zsolt László. A hatvanesztendős villamosmérnökről tudni kell, hogy övé az ország vezető biztonságtechnikai cégeinek egyike, s ez a félezer embert foglalkoztató vállalkozás az elmúlt négy évben négyről hatmilliárdra növelte árbevételét.

A nyereségesen gazdálkodó vállalkozás tulajdonosa 2003-ban létrehozta a cégéről elnevezett tollaslabda- sportegyesületet, s az elmúlt években a klub aratott a hazai versenyeken. A pécsiek adják a férfi és a női bajnokot 2013 óta, mindhárom párosban aranyérmesek, és csapatban is rendre övék az első hely.

A hazai tollasklubok mégsem emiatt irigylik a pécsieket, hanem a körülményeik miatt. Az egylet hat éve 200 millió forintért épített kilencpályás sportcsarnokot, s ott nyüzsgő az élet. Délelőtt és délután másfél száz igazolt felnőtt és korosztályos sportoló üti a labdát, esténként az egészségükre vigyázó hobbistákkal van tele a csarnok. A létesítmény alkalmas nemzetközi versenyek rendezésére, ötven sportoló elszállásolására, így aztán Pécsen megcsodálhattunk már világ- és Európa-bajnokokat is.

Amúgy Zsolt László azután hozta létre a pécsi tollasparadicsomot, hogy 45 évesen foci közben megsérült a térde, és kénytelen volt más sportot választani. A tollas lett az. A mérnök beleszeretett ebbe a sportágba, megalapította a már említett klubot, s cége nyereségéből évente 20-30 milliót költ versenyzőire.

Ezért irigylik őket
Ezért irigylik őket
Laufer László

A pécsi sikerek meghatározó személyisége a klub tanácsadója, Csorba József. A 61 esztendős budapesti férfi is labdarúgó volt, és 1993-ban tért át a badmintonra. Csorba – aki „mellékesen” a hazai szövetség elnöke – azt szeretné, ha Magyarországon tömegsporttá válna e játék, mert nálunk az utánpótlása is gyér még. A négy első és nyolc másodosztályú klubban összesen ezren tollasoznak. Kínában százmillióan.

Óriási bázisa van a sportágnak a távolkeleti államok szinte mindegyikében, velük Európában csak a dánok bírják a versenyt. Ott viszont iskolai tananyag a tollas. Ugyanezt szeretnék a pécsi klub irányítói is. A baranyai megyeszékhely iskoláiba rendszeresen járnak bemutatóórákat tartani az egyesület edzői és játékosai, s ennek hatására két oktatási intézményben heti két alkalommal tollasoznak a testnevelésórán.

A klub más városokban is igyekszik népszerűsíteni e játékot, s az is gyakori, hogy a másutt felfedezett sportolókat leigazolják Pécsre. Így került a csapathoz hét évvel ezelőtt az érdi Sárosi Laura, aki 83. a világranglistán, s kijuthat a riói olimpiára. A férfiak között Krausz Gergely a legjobb, ő a 250. a lajstromban. A 29 esztendős Tóth Henrik, Krausz trénere három éve hagyta abba a versenyzést, ő harmincszor volt magyar bajnok, egyéniben hétszer nyert zsinórban, a világranglistán a 102. helyre kapaszkodott fel.

A pécsi klubnál szeretnék, hogy a tollas része legyen a testnevelésóráknak. Hogy ne csak strandi ütögetésnek lássuk, hanem virtuóz, szórakoztató,megunhatatlan testmozgásnak, ami akkor is csodát tesz velünk, ha megmaradunk amatőrnek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.