Megelőzhető-e a sportolói hirtelen halál?
A Mobilitás és Multimédia Klaszter, s a Magyar Labdarúgó Szövetség által felkarolt innovatív megoldás - derül ki az MMKlaszter hétfői sajtóközleményéből - egy, a sportolóra helyezett kis méretű, mobilkommunikációra alkalmas mérőszerkezetre és egy adatelemző szoftverre épül. A mellkasra helyezett mellpánt egyszerre méri a sportoló különböző élettani és mozgási paramétereit, s az olyan külső környezeti jellemzőket, mint a környezeti hőmérséklet vagy páratartalom. A mért adatok valós időben megjelennek az edző és a csapat orvosának laptopján vagy mobileszközén, amely egy szoftver segítségével minősíti és elemzi a sportoló állapotát. Amennyiben a szoftver fizikai túlterheltséget azonosít, azonnal figyelmezteti erről az edzőt, vagy - mobil interneten keresztül - a csapat sportorvosát.
"Nagy reményt fűzünk ehhez az életmentő találmányhoz, hiszen az elmúlt öt évben több mint harminc életerős fiatal vesztette életét a sportpályákon"- mondta a fejlesztést menedzselő Mobilitás és Multimédia Klaszter vezetője. Lemák Gábor szerint a preventív mobiltechnológiás fejlesztés elindítása közel 200 millió forintot igényel, amit hazai innovációs forrásokból pályáznak meg - közösen a Magyar Labdarúgó Szövetséggel.
A telemetriás rendszert 2008-ban a Semmelweis Egyetem Terhelésélettani Diagnosztikai Laboratóriumában Petrekanits Máté közreműködésével közel ezer terheléses vizsgálaton keresztül tesztelték, jelenleg pedig a DVSC kézilabdacsapata és a Budapesti Tűzoltóság teszteli az innovatív megoldást.