Mindezek ismeretében Magyar Úszó Szövetség úgy döntött, hogy bár a sportolónak a versenyengedélyt még az austini meghívás elfogadása előtt illett volna kérnie, a kialakult helyzet mielőbbi békés rendezésének elősegítése érdekében az engedélyt megadja – ha azt Katinka Austinból kéri a szövetségi kapitánytól. Kétségtelen, hogy a versenyek előtt már az úszásra kell összpontosítani, az amerikai városban azonban mégsem az olimpia zajlik; egy néhány perces telefonbeszélgetés Katinka teljesítményét nem befolyásolhatja negatívan, viszont ily módon a részéről is kifejezésre juthat a vita lezárásának szándéka."
|
Hosszú Katinka a 400 méter vegyes megnyerése után a tavalyi kazanyi vizes világbajnokságon. Mi lesz, ha ugrik? Michael Dalder / Reuters |
Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke találkozót kezdeményezett Hosszú Katinkával és Gyárfás Tamás úszóelnökkel, hogy közvetítésével közösen megoldást találjanak a versenyző és a Magyar Úszó Szövetség között kialakult vitában.
„A MÚSZ örömmel és köszönettel fogadja Borkai Zsolt bejelentését. A sportág vezetősége reméli: legalább a MOB tájékoztatást kapott arról, Hosszú Katinka mikor lesz újra Magyarországon, mert a szövetségben ezt senki sem tudja."
Bár az utóbbi napokban mindenki békét hirdetett, lehet, hogy a harc csak most kezdődik igazán.
Mert mi van akkor, ha az úszónő, ahogy az utóbbi időben, úgy most sem áll szóba az előbb emiatt lemondó, majd a posztjára mégis visszatérő Kiss László szövetségi kapitánnyal, ám mégis elindul az austini versenyen?
Precedenst sem könnyű találni ilyen esetre. Sőt, érdeklődésünkre az derült ki, ha ez a rendhagyó eset mégis előfordulna, valószínűleg viharos konzultáció követné, mert az esetleges retorziók nincsenek egyértelműen rögzítve, és sporteseményenként eltérőek is lehetnek.
Információnk szerint nem is rutingyakorlat az ilyen pénzdíjas versenyek előtt elkérni a sportolóktól a szövetségi engedélyt, hiszen ki feltételezné egy világsztárról, hogy esetleg engedély nélkül indul el Budapestről a tengerentúlra, Texasba. Úgy értesültünk: ha Hosszú Katinka nem hívja fel Kiss László szövetségi kapitányt, és így nem kap rajtengedélyt a MÚSZ-tól, de ennek ellenére mégis medencébe ugrik,
akkor a honi szövetség útmutatásért fordul majd az illetékes sportfelügyeleti szervhez.
Vélhetően a sportállamtitkárhoz, Szabó Tündéhez – a korábbi olimpikon úszóhoz, szövetségi főtitkárhoz – azzal a kérdéssel: ez a sportolói magatartási minta követendő-e az úszást kedvelő, Katinkára példaképként tekintő fiatalok számára?
Ha a soktényezős történetben szinte semmit nem látni tisztán, gyanítható: utóbbi kérdésre csak egyetlen válasz lehet...