Terhelés a vizsgálat?

Siránkoznak, miközben a meglévő lehetőségeket sem használják ki - így foglalható össze dr. Tállay Andrásnak, a Sportkórház vezető keretorvosának a véleménye a versenyzők és a sportegészségügy kapcsolatáról. A pekingi olimpián a magyar egészségügyi csoportot vezető szakember legutóbb a múlt heti országos edzői szimpóziumon tapasztalta, hogy a felszólalók zöme késztetést érzett a sportorvosi ellátórendszer, illetve a sporttudományos háttér hiányosságainak felemlegetésére, azt azonban senki nem mondta el: maguk az érintettek (vagyis a sportolók) már-már tehernek érzik, ha meg kell jelenniük a szűrővizsgálatokon.

- Természetesen igaz, hogy kevés a pénz, hogy lehetetlenek a körülmények, hogy nincs elegendő emberünk, de ugyanígy a valóság része az is: az állam által finanszírozott projektek iránt nincs megfelelő érdeklődés - magyarázta.

Az orvos lapunknak elmondta, hogy az Önkormányzati Minisztérium a válogatott sportolók részére kétféle szűrést "szponzorál": részint a vérvétellel kombinált általános állapotfelmérést, részint a terhelés-élettani vizsgálatot.

- Egy tűszúrással kideríthető például, hogy az illető szenved-e a szervezet oxigénellátását, ily módon a teljesítményt nagymértékben meghatározó vashiányban. Banális dolog, mégis kevesen élnek vele, holott a sportoló saját érdeke, hogy tisztában legyen a paramétereivel - jegyezte meg Tállay doktor.

Noha a MOB minden olimpikon számára kötelező érvényű határozata megtette a hatását, és az idén valamennyi Pekingbe utazó elvégeztette az említett szűrést, a kevésbé frekventált időszakokban korántsem ennyire lelkiismeretesek önmagukkal a versenyzők. A terheléses diagnosztikán mintegy négyszázötvenen jelenhetnének meg, ehelyett jó, ha százötven sportember használja ki az alkalmat. Az orvos hozzátette: nemrégiben döbbenten szembesültek azzal is, hogy a versenyzők jó része az egyébként minden állampolgár részére ingyenes tüdőszűréseken sem vesz részt.

Tállay úgy véli, az elmondottakon túl a pénzhiány is nehezíti a színvonalas egészségügyi munkát. A tönk szélén álló kluboknak, szakosztályoknak nincs pénzük arra, hogy sportorvost foglalkoztassanak, így még az élsportolók zöme is csak akkor kerül "sztetoszkópközelbe", amikor megérkezik a válogatott összetartására. "Ennek semmi köze a profizmushoz" - összegzett.

A doktor elismerte: a legaprólékosabb orvosi vizsgálat sem garancia arra, hogy nem történik tragédia a sportpályán. A hétfőn elhunyt tinédzser orosz jégkorongozó halála kapcsán elmondta: előfordulhatnak olyan rejtett, tünetmentes betegségek, amelyekre semmiféle előzetes analízis nem derít fényt.

- Ezekkel nem tudunk mit kezdeni. A döntő többséggel viszont tudnánk, ha a másik fél is úgy akarná.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.