Minden idők legellentmondásosabb olimpiája zajlik Rio de Janeiróban, ahol szinte semmi sem működik úgy, ahogyan kellene.
Nagy sportesemények előtt rendre visszatérő jelenség, hogy a nemzetközi sajtóban hónapokon át pánikkeltés zajlik szervezési hiányosságokról, el nem készülő stadionokról és ki nem épülő infrastruktúráról, sztrájkról, terrorveszélyről és egyéb szörnyűségekről. Aztán mindig kiderül, hogy a kezdésre minden összeáll és rendben lezajlik. Rióval sem volt ez másként, ám nem elhanyagolható különbség: ezúttal minden baljóslat valóra vált. Az idei ötkarikás találkozó jó eséllyel úgy vonul be a történelembe, mint a leggyengébben szervezett, sőt a legrosszabb csillagzat alatt született olimpia.
A létesítmények ugyan elkészültek időre, ám az olimpiai falu épületei közül több még akkor is csak félkész volt, amikor már költöztek (volna) be a sportolók. A szállásról és az étkezésről jót igazán még senkitől nem hallottunk, sokan úgy döntöttek – köztük az amerikai férfi kosárlabda-válogatott vagy Hosszú Katinka –, hogy nem is az olimpiai faluban szállnak meg. Még le sem zajlott a megnyitóünnepség, amikor az ausztrál csapat egy része már átesett egy ételmérgezésen, egy másik részét kirabolták, és szintén az ausztrálok voltak azok, akiket az éjszaka közepén a tűzoltók menekítettek ki, mert lángra kaptak az építkezéshez használt kartonok.
Sok rémhír keringett előzetesen a víz minőségéről. Nos, a Maria Lenk uszodában előbb a műugrásra, majd a vízilabda-meccsekre használt medence vize is váratlanul bezöldült. A szervezők először mellébeszéltek, és azt mondták, a vízcserélő-berendezés meghibásodása okozta a problémát. Ez is hihetetlen magyarázat, az igazság viszont egyenesen mellbevágó volt: valaki „véletlenül" beleengedett nyolcvan liter hidrogén-peroxidot a medencébe, az pedig hatástalanította a klórt, ami épp a vízben levő organizmusok hatástalanítása miatt volt a vízben. Néhány nap múlva le is kellett zárni a medencét, mert elképesztő bűzt árasztott, ráadásul addigra már minden vízilabdázónak csepegtetni kellett mindinkább bepirosodó szemébe. A nyílt vízen sem jobb a helyzet: Evi van Acker belga vitorlázó súlyos baktériumfertőzést kapott a szeméttel és hulladékkal borított Guanabara-öbölben, a hosszútávúszás helyszínén pedig a női verseny reggelén vízi hullát találtak. Nem tudni mitől, de Kozák Danuta is bélfertőzést kapott másfél nappal a kajak kettes döntője előtt.