A harmincnyolc éves Polgár Judit bejelentette visszavonulását, és ezzel véget ért az a negyvenöt esztendeje tartó kísérlet, amelyet Polgár László folytatott saját gyermekeivel. Nem biztos, hogy ő teljesen elégedett az eredményekkel, de az egész világ a csodájára járt annak, amit a lányok elértek, megváltoztatva a gondolkodást a nők és férfiak szellemi teljesítőképességéről.
Két vezér, három királynő: Judit, Zsuzsa, Zsófia Illyés Tibor / MTI |
Polgár László 1973-ban egy este levitte Zsuzsa lányát az MTK sakkozóinak edzésére, de alig bírt rávenni valakit, hogy váltson egy partit a négyéves gyerekkel. A sakkban pontosan érzékelhető a tudáskülönbség, a gyengébb játékosnak szinte semmilyen esélye sincs. Igaz, a tehetség korán felismerhető, és a sakktörténet megannyi csodagyereket tart számon. Mégis mindenkit meglepett, hogy a végül mégis kötélnek álló tapasztalt játékost milyen biztonsággal verte a Polgár lány, aki ülve nem is érte fel az asztalt, a székén térdelve mozgatta a bábukat.
Ennél is nagyobb meglepetést okozott az apa kijelentése, hogy a kislány nem különleges tehetségének, hanem a nevelési módszernek köszönheti, hogy itt tart, és szerinte bármely egészséges gyerek képes volna erre, ha ő foglalkozna vele. És még ezt is tudta fokozni azzal, hogy Zsuzsa célja nem lehet más, mint a férfi világbajnoki cím elhódítása! Kinevették, sőt tébolyultnak nézték, mert biztosra vette, lánya egyszer még győz Portisch Lajos ellen. Polgár László ragaszkodott saját pedagógiai elveihez. Úgy gondolta, hogy az otthoni tanítási folyamat során szerzett képességek és készségek a magyarországi iskolai viszonyok között nem fejlődnének tovább. Látszott a gyermekén, hogy kiegyensúlyozott és boldog, mégis alig akarták engedélyezni, hogy pedagógus feleségével otthon taníthassák, ne kelljen iskolába járnia.