A MÚSZ ennek megadását ahhoz kötötte, hogy Hosszú hívja fel a kapitányt, akivel hetek óta nem áll szóba, és aki emiatt le is mondott. Ahogy azonban Kiss László is visszatért a posztjára, úgy a szövetség is meggondolta magát, és annak ellenére, hogy nem szólalt meg a telefon, megadta az engedélyt.
„Nekünk az nem vereség, ha Katinka nyer, igaz ez az úszásra és azon kívül is”
– magyarázta a Népszabadságnak a pálfordulás okait Gyárfás Tamás. – „Ha ő nyer, akkor mi is nyerünk. Ez nem presztízsharc. Érzem ugyan én is, hogy ennek rossz üzenete van, olyan, mintha feladnánk, de olyan nagy az áhítat, a siker utáni vágy, hogy nem tehetünk mást, mint hogy nem gátoljuk az indulását.”
|
Hosszú Katinka és Gyárfás Tamás a háttérben az úszónő férjével, Shane Tusuppel. Szokatlan stílus Szabó Miklós / Népszabadság |
Adja magát a kérdés, hogy ha ez így van, akkor szerdán még miért nem így gondolkodott a szövetség. Erre Gyárfás így felelt: „Bevallom őszintén, arról van szó, hogy lehetőséget kívántunk adni Katinkának, hogy felhívja a kapitányt. Elképzeltem, hogyan zajlana ez a beszélgetés: Jaj, de jó, hogy hívtál, Katinka! Mi újság? – kérdezné a kapitány. – Minden rendben, Laci bácsi, szeretnék elindulni a versenyen – felelné ő. – Természetesen – válaszolná Kiss László, aki hozzátenné: Mikor jöttök haza? Katinka pedig megmondaná, majd megbeszélnék, mikor folytatják a közös munkát. Így képzeltem el, de sajnos nem jött be a terv...”
Gyárfás elmondta azt is,
szívből sajnálja, hogy a verseny miatt az úszónő nem lesz ott csütörtökön az Év sportolója gálán a Nemzeti Színházban.
„A nőknél ő, a férfiaknál Cseh László szerepel a három jelölt között, ráadásul mindketten favoritok. Jó lett volna együtt ünnepelni az úszósport újabb nagy sikerét, és csak bízom benne, hogy a január végi, budapesti FINA-gálán ott lesz, mert annyit előzetesen is elárulhatok, ott sem esélytelen arra, hogy őt válasszák a világ legjobb az Év úszónőjének."
Gyárfás ugyanakkor rávilágított arra, hogy az olimpiai aranyérem várományosának viselkedése kívánnivalókat hagy maga után: „Rossz üzenete van annak, ha a gyerekek, a jövő bajnokai, akik példaképként tekintenek Katinkára, azt látják, hogy ő mindent megtehet következmények nélkül.
Ő most egy számunkra teljesen szokatlan stílust képvisel, az amerikai stílust.
Amerika azonban más világ. Ott a szponzorok adják a pénzt a sportolónak, amennyiben elégedettek a teljesítményével. Nálunk viszont az állam adja, az adófizetők pénzéből. Szó se róla, megérdemli a támogatást, de a két szemlélet ütközik egymással. Ha valaki magánzó, akkor legyen magánzó, de az nem járja, hogy innen is kicsit, onnan is kicsit... Hangsúlyozom: én békét akarok. Viszont ezeket a kételyeimet fenntartom, azok után is, hogy a versenyengedély ügyében most én engedtem.”
A szövetség tehát átnyújtotta a békepipát Hosszú Katinkának. Pillanatnyilag úgy tetszik, most neki kell eldöntenie: beleszív-e, és az ősi szokás szerint kifújja-e a füstöt a hat irányba, a négy égtáj, valamint az ég és a föld felé...