Igaz, a törvény szövege egyértelmű, ugyanakkor tájékozódásunk során az rajzolódott ki: a gyakorlatban akadnak különlegességek. Bár a jogszabály úgy fogalmaz „A nemzet sportolói tesznek javaslatot az új belépőre, és az indítványt a sportpolitikáért felelős miniszter terjeszti a kormány elé”, lapunk úgy tudja, előre szűkített körből szoktak válogatni a jelölés alkalmával.
|
Kulcsár Győző Czimbal Gyula / MTI |
Kulcsár Győző négyszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó kérdésünkre így felelt: „Az államtitkársággal zajló egyeztetésen megkapjuk azt a néhány nevet, amelyből választunk. Úgy vélem, szerencsés lenne, ha ötvöznék a színészeknél bevált rendszert a jelenlegi eljárással. Például úgy, hogy széles körű társadalmi egyeztetés után öt-hat, de akár tíz sportoló neve is elénk kerülne, s közülük titkos szavazással választhatnánk ki a nemzet sportolóinak új tagját.”
Noha a sportszervezetek sok lehetséges jelöltre hívják fel az érintettek figyelmét, az állami „szűrő” alighanem szigorú, hiszen végül mindössze néhány név kerül a „családtagok” asztalára. A legfrissebb fejlemény: tegnap a Magyar Röplabda Szövetség Kotsis Attilánét, a sportág edzőlegendáját jelölte az elit klubba. Ha őt nem is emlegetik az esélyesek között, nyilvánvalóan favorit a háromszoros ötkarikás első vívó Fenyvesi Csaba, a kétszeres bajnok tornász Magyar Zoltán és a századik magyar olimpiai arany büszke tulajdonosa, a birkózó Hegedüs Csaba is.
És mind többen emlegetik Schmitt Pált... A plágiumügye miatt a köztársasági elnöki posztról távozni kényszerülő kétszeres olimpiai első párbajtőröző esetében – sporteredményein túl – több évtizedes sportvezetői tevékenysége nyomhat sokat a latba. Akárki lesz is a befutó, kizárólag a kormány áldásával léphet be a „klub” ajtaján: A nemzet sportolója cím ugyanis állami elismerés.
Amíg a nemzet színészeinek gardírozása a Nemzeti Színház feladatkörébe tartozik, addig a testkultúrahősök kiválasztási procedúrájához a Magyar Olimpiai Bizottság csak asszisztál. Az ötkarikás szervezet a cím adományozásával összefüggő közigazgatási hatósági feladatokat látja el. (Megállapítja például az életjáradékra jogosultságot, illetve gondoskodik annak folyósításáról.)
Az eljárásról szóló szabályokról a Népszabadságot példamutató gyorsasággal tájékoztató Emberi Erőforrások Minisztériuma illetékese arra a kérdésre nem adott választ: tervezi-e a tárca a vonatkozó jogszabály módosításának kezdeményezését arra vonatkozóan, hogy a nemzet sportolói maguk dönthessenek az új tagról, miként azt a színészek teszik? Alighanem jó oka volt a minisztériumnak rá, hogy erre a felvetésre nem reagált, hiszen a sportolók – a jogszabály szerint – éppúgy javaslatot tesznek, mint a színészek. Arról meg nem szól a törvény, hogy előzetesen ki és miként rostálja meg a listát.
Tizenegy plusz egy
Balczó András, Buzánszky Jenő, Földi Imre, Hammerl László, Keleti Ágnes, Kárpáti György, Kulcsár Győző, Portisch Lajos, Rejtő Ildikó, Székely Éva, Ivánkay Mária.