A riói olimpián még négy számban induló úszó a verseny után az M4 sportnak nyilatkozva a következőt mondta:
„Még nem fogtam fel! Kiráz a hideg. Olyan felszabadultan úsztam, mintha edzésen úsztam volna. Ennél tökéletesebb nem is lehetne! Ez életem egyik legszebb napja.”
Férje és edzője, Shane Tusup a verseny után azt mondta Hosszúnak: „Megcsináltad! Nem hiszem el, megcsináltad!”
|
Fotó: Michael Dalder / Reuters |
A 400 méteres női vegyes úszás eredménye:
1. Hosszú Katinka (Magyarország) 4:26.36 perc
2. Maya Dirado (Egyesült Államok) 4:31.15
3. Mirea Belmonte Garcia (Spanyolország) 4:32.39
Hosszú Katinka ezzel mind az öt vegyesúszó világrekord birtokosává vált, hiszen a mostani 400 méter mellett övé a 200 méter világrekordja és rövid pályán mind a három táv (100-200-400 méter) minden idők legjobb eredménye is.
Hosszú győzelme már második magyar aranyérem volt az olimpia első napján, pár órával korábban Szász Emese párbajtőröző is a dobogó tetejére állhatott.
Innen vezetett az út az olimpiai aranyig
Az idén 27 éves Hosszú Katinka pályafutását 2003-ban, vagyis 14 évesen kezdte, amikor 400 méter vegyesen, az egyik legerősebb számában aranyérmet szerzett a rövid pályás magyar bajnokságon. Első olimpiáján 2004-ben Athénban indult, ahol 200 méter gyorson 31. helyezett lett.
A következő jelentős eredményre 2008-ig várni kellett, akkor az eindhoveni Európa-bajnokságon ezüstérmet szerzett 400 méter vegyesen. Ebben az évben is indult az olimpián, de az eredmények még mindig nem közelítették meg a döntőbe jutási küszöböt.
|
Fotó: Marcos Brindicci / Reuters |
Az áttörés 2009-ben következett be, amikor a római világbajnokságon világbajnoki- és Európa-csúccsal lett aranyérmes 400 vegyes en Ekkor már az Egyesült Államokban, a Dél-Kaliforniai Egyetemen tanult és amerikai edzője volt.
A következő években vegyes és pillangó úszásban jöttek a sikerek, 2012-ben, a londoni olimpián azonban hatalmasat csalódott, mert éremesélyesként emlegette a szakma, de legsikeresebb számában is egy helyezéssel maradt le a dobogóról. Az olimpia után edzőt váltott, innentől kezdve férje, Shane Tusup készíti fel a versenyekre.
A váltás után elképesztő sorozat vette kezdetét, egymást követték az aranyérmek. 2013-as és a 2015-ös világbajnokságon is megnyerte mindkét vegyes számot, évről évre szinte megszámlálhatatlanul potyogtak a rövid pályás aranyak, a 2013-as barcelonai vb utáni rövid pályás világkupán két nap alatt négyszer úszott világcsúcsot. Akkor a LEN a legjobb európai úszónőnek választotta, a következő két évben viszont már nem volt kérdés, hogy ő a világ abszolút legjobbja.