galéria megtekintése

Franciaország–Portugália: 0-1 PORTUGÁLIA AZ EURÓPA-BAJNOK!!!

3 komment

NOL

Harminc nap, ötvenegy meccs és 108 gól után vasárnap este a párizsi Stade de France-ban a Franciaország–Portugália mérkőzéssel véget ért a labdarúgó Európa-bajnokság. Éder nagy gólt lőtt a hosszabbításban, a futball történetében először Portugália az Európa-bajnok!

Ronaldo hatalmas kiáltással emeli fel a Delaunay-kupát. 2016-ban Portugália az Európa-bajnok! Ronaldónak – aki a tribünre felfelé menet és lefelé jövet is bicegett – ezzel a válogatott sikerrel most már biztosan többje lesz a futballvilág trónjáért folytatott harcban, mint a nagy vetélytársnak, Lionel Messinek, aki néhány hete jelentette ebe, hogy visszavonul az argentin válogatottól.

Fotó: John Sibley / Reuters

A meccs lefújása után Ronaldo sírva borult Éder és utána az összes többi csapattárs nyakába. A döntőhöz semmi köze nem volt, de a válogatott – főleg a kapus, Rui Patricio és a zseniális csere, Eder – megnyerte neki. A portugálok akarta érvényesült, és nagy kérdés, hogy a franciák miért nem küzdöttek jobban a győzelmért. A franciákban most kevés nyoma volt az Izland és Németország ellen látott harci kedvnek, és meglepő az is, hogy a fölényüknek most az a taktikai változtatás vetett véget, amelyre Ronaldo sérülése kényszerítette a portugálokat. Sanches minden idők legfiatalabb Európa-bajnoka. Augusztusban lesz tizenkilenc éves. És még az edzőlegenda, a Manchester United új szakvezetője, José Mourinho is gratulált a válogatottnak: Ha az Európa-bajnokok országába akartok jönni, gyertek Portugáliába – írta az Instagramon.

És így utólag sem rossz érzés, hogy még a csoportkörben a magyar válogatott háromszor vezetett ez ellen a Portugália ellen azon az őrült, 3-3-mal véget érő meccsen. A magyarok az F csoport első helyén, a portugálok három döntetlennel harmadikként jutottak tovább.

Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters

A franciák világ- és Európa-bajnok nagysága, Thierry Henry a BBC-ben most mint a szakkomentátor azon lamentál, hogy a legjobb harmadikról szóló szabály „megölte” az egyenes kieséses szakaszt.

Fotó: Michael Dalder / Reuters

Percről percre

120+2 perc Vége! Portugália az Európa-bajnok!

120. perc Két perc hosszabbítás.

119. perc Sagna rúgja szögletre Joao Mario elől.

112. perc Ronaldo sérülten is fel-alá rohangál – na jó, biceg – az alapvonal mellett. Mintha másodedző lenne.

111. perc Hatalmas rohanásba kezdenek a franciák. Pepe feleslegesen beleér Rui Patricio előtt, Griezmann szögletét a portugálok kifejelik.

Fotó: Charles Platiau / Reuters

110. perc  Martian áll be Sissoko helyére.

Éder még soha nem szerzett gólt tétmeccsen a válogatottban.

109. perc Gólt lő Portugália! Éder volt az! Megszabadult a védőjétől, Koscielnytől, és huszonkettőről kilőtte a jobb alsó sarkot.

108. perc Mark Clattenburg bíró nagyot hibázik. Éder kezezése után Portugáliának fúj szabadrúgást. Guerreiro hatalmas kapufát lő.

105. perc Jöhet a hosszabbítás második 15 perce.

103. perc Quaresma szögletét Éder fejeli kapura. Lloris a gólvonalon véd.

99. perc Pogba húzogat a portugál alapvonalnál. Kiharcol egy szögletet, amelyet Griezmann botrányosan rosszul rúg.

98. perc Guerreiro, Carvalho és Matuidi gyors egymásutánban kap egy sárgát.

95. perc Quaresma szabadrúgása után Pepe csúsztat fejjel. Les miatt lefújják.

90. perc Kezdődik a hosszabbítás.

A szerencsénk az, hogy ez a meccs nemsokára azért mégiscsak véget ér, és nem folytatják holnap. Érthetetlen, hogy a franciák miért nem támadják le a portugálokat. A helyzeteik is lagymatagra sikerülnek, hiányzik az átütő erő. A portugálok eközben látványosan a tizenegyespárbajra játszanak. Ilyet utoljára 2000-ben vívtak Európa-baknokság döntőjében a franciák és az olaszok. A franciák nyertek.

Ez az első döntő, amelyben 90 perc alatt nem esik egyetlen gól sem.

90+3 perc A bíró lefújja. Jön a hosszabbítás.

90+2 perc Gignac a tizenhatoson belül egy szép lövőcsellel lerázza a védőjét, aztán kapufát lő. A lövés elég gyengére sikerült, de így is hatalmas, döntő helyzet volt, tíz centin, ha múlhatott a gól.

90. perc Három perc a hosszabbítás.

83. perc Sissoko kemény lövést ereszt el harmincról. Rui Patricio – aki egyértelműen a portugálok legjobbja – vetődve hárít.

80. perc  Nani talán beadásnak szánt emelését Llorisnak kell kiütnie, utána Éder ollózik. Ezt fogja a francia kapus.

78. perc A franciákhoz Gignac áll be Giroud helyére, a portugálokhoz Éder jön Sanches helyett.

75. perc  Nagy helyzet. Giroud éles lövését Rui Patricio védi. Giroud Comantól kapta a passzt.

Fotó: Carl Recine / Reuters

72. perc Sissoko nagyon szépen szereli a megiramodó Sanchest és lódul meg, őt viszont Nani állítja meg egy kemény belépővel.

67. perc Coman lövi rá, de  nem találja el a kaput. Az ő beállásával megélénkült a franciák játéka. a bal oldalon, a baj csak az, hogy Sissoko nem villog annyit a másik oldalon.

65. perc Moutinho érkezik a portugálokhoz Adrien Silva helyére.

64. perc Coman beadása után Griezmann csúsztathatott fejjel öt méterről. Mellé, de hatalmas helyzet volt.

59. perc Griezmann kap labdát Comantól és tör be a portugál tizenhatosra balról. Belelövi Rui Patricióba.

Ha akarom, taktikai csata, ha akarom, semmittevés – mondja az M4 Sport riportere, Hajdú B. István. Találó.

57. perc Payet lejön, Coman érkezik a helyére.

53. perc Payet beadását a portugálok kifejelik, Pogba bombája 24-25-ről fölé megy.

52. perc Rui Patricio csak másodjára tudja biztosan fogni egy francia szöglet után. Pogba feje elől húzta el a labdát.

Fotó: Christian Hartmann / Reuters

50. perc Payet tör kapura, de Pepe megállítja a portugál tizenhatos vonalánál középen. Szép mentés volt.

47. perc Gyors egymásutánban Nani és Pepe is szabálytalanság áldozata.

45. perc Kezdődik a második félidő.

Nem jó meccs. A portugálok kiállták az első húsz perc francia rohamait, de helyzetekig is eljutottak, de egyelőre nincs bennük a gól. Griezmann fejeséből és és Sissoko lövéséből ítélve a franciákban annál inkább.

45+2 perc A bíró lefújja.

45+1 perc Joao Mario íveli be a francia tizenhatos bal sarkából, de Naninak túl messze van és amúgy is túl magas.

45. perc Két perc hosszabbítás.

44. perc A lelátón Figo ásít egy hatalmasat.

40. perc Az Eiffel-toronynál kialakított szurkolói zónában összetűzések törnek ki, a rendőrök könnygázzal oszlatnak.

Fotó: Stephane Mahe / Reuters

38. perc Adrien Silva engedett el egy lövést, de megpattan és nagyon mellé.

35. perc Cedric besárgul. Payettel ütközött a levegőben.

32. perc Sissokóval nem bírnak a portugálok. A jobb oldalon kap egy labdát Payettől a tizenhatoson belül, egy köténnyel lefordul a védőjéről, és tíz méterről rúg. Rui Patrício véd.

27. perc Quaresma cselezget a jobb oldalon, passzol, Cedric beadását pedig Joao Mario fejeli le a földre a kapu felé. Lloris könnyedén fogja.

A portugálok kijöttek a francia szorításból.

24. perc Ronaldo számára vége az Eb-döntőnek. Kér egy passzot, de tíz méter után fájdalmas arccal feladja a futást. Cserét kér, a csapatkapitányi karszalagot Naninak adja. Hordágyon viszik le. Jön Quaresma.

22. perc Sissoko lódult meg és tűzte rá ballal Szöglet, azt Rui Patrício lehúzza.

19. perc Ronaldo visszatér a pályára. Füttyszó fogadja.

17. perc Ronaldo még egyszer ütközik Payettel, újra koccannak a térdek. Sírva ül le a fűre, újra lebiceg. Quaresma melegít.

A franciák uralják a játékot, simán labdát szereznek a középpályán. Ha ez így marad, a portugálok imádkozhatnak, hogy 0-0 maradjon a 120 percnyi játékidő.

10. perc Óriási helyzet! Griezmann fejelt. Pepe elveszítette a labdát, Payet ugratja ki Griezmann, a fejesét pedig Rui Patrício hatalmas bravúrral védi. A szöglet után hárítja Giroud fejesét is.

8. perc Payet száll bele Ronaldóba. Térdek ütköztek. A portugál világsztár lebiceg a pályáról,aztán visszajön

7. perc Griezmann találja el az oldalhálót az ötös bal sarkából.

6. perc Sissoko kapásból fölé tizenhétről.

4. perc  Nani vesz le egy gyönyörű, 50 méteres indítást, aztán fölévágja a francia ötös sarkáról.

1. perc Elkezdődött!

-10. perc a francia DJ, David Guetta a ceremóniamester az Európa-bajnokság kvázi záróünnepségén. Zenekar vonul be, a pályán  megjelenik az emberalkotta „MERCI” felirat.

-15. perc A címvédők nevében a spanyol válogatott és a Barcelona  nagysága, Xavi  hozza be a trófeát, az Henri Delaunay-kupát.

-20. perc A két kezdő tizenegy:

Franciaország: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Pogba, Matuidi, Sissoko, Griezmann – Payet, Giroud.

Portugália: Rui Patricio – Cedric, Fonte, Pepe, Guerreiro – W. Carvalho, Sanches, João Mário – Nani, Cristiano Ronaldo.

Sanches a legfiatalabb játékos, aki Európa-bajnokság döntőjében pályára lép

A két válogatott eddig összesen 24 meccset játszott egymással, amelyből 18-at a franciák nyertek és csak ötöt veszítettek el. Az elmúlt negyven évben nagyon egyoldalú a párharc, a portugálok legalábbis utoljára 1975-ben verték meg a mostani döntőbeli ellenfelüket. (Akkor 2-0 lett a vége.) Franciaország a legutóbbi tíz mérkőzést megnyerte.

És amíg a franciák most egyre jobban játszottak – a negyeddöntőben az Európa-bajnokság legtöbb góllal megörvendeztető meccsén 5-2-re győzték le  Izlandot, aztán hatalmas taktikai küzdelemben 2-0-ra a németeket, az addig végig, ötször  remiző Portugália az első győzelmét az elődöntőben aratta, szintén 2-0-ra múlva felül Wales válogatottját.

Fernando Santos portugál szövetségi kapitányt rengeteg kritika is érte a stílus miatt, hogy túlságosan defenzíven és unalmasan játszó együttest küld a pályára ahhoz képest, hogy a játékosai között ott van a Real Madrid világsztárja, Cristiano Ronaldo, mellette pedig  Nani és Renato Sanches, de aztán Santos után Nani is azzal rázta le a bírálatokat, hogy ha fel kell áldozniuk a szép játékot a hatékonyért, akkor fel fogják. Sokan állítják, hogy értenek a futballhoz, és mit is mondhatnék? Jöjjenek el, nézzenek meg minket a döntőben” –  üzent a kétkedőknek pikírten Ricardo Quaresma.

Az nem valószínű, hogy a portugálok feladják az eddig bevált stratégiájukat, szóval a Guardian talán némi joggal fanyalog, hogy ez a meccs is olyan lesz, mint az összes korábbi Európa- illetve világbajnoki döntő, vagyis mint szilveszter éjjel. Az elvárások fordítottan arányosak azzal, ami történik.

A stilisztikai kifogásokra némiképp cáfolja, hogy az Európa-bajnokságon a portugálok 112-szer lőttek és fejeltek a kapura, ami 18,67-es meccsenkénti átlagot jelent. Utánuk a németek következnek  108 kísérlettel, a francia válogatott pedig mögöttük áll 103-mal. Ez a portugál statisztikai előny persze aligha számít annak a fényében, hogy a franciáknál ott van Antoine Griezmann, aki hat góllal az Európa-bajnokság gólkirálya.