Illés Fanni az egyik legnépszerűbb magyar parasportoló. A Zala megyei Reziből induló, 23 éves úszó lábak nélkül és összenőtt ujjakkal született, úszni 2004 végén, versenyszerűen sportolni pedig 2005-ben kezdett. Kétszeres európai bajnok bronzérmes (2011, 2014) 100 méteres mellúszásban, ezüstérmet nyert Szocsiban a világjátékokon 400 méter gyorson, kétszer járt már paralimpián, mind Pekingben, mind Londonban a nyolcadik helyen ért célba. Hazai bajnoki címeit már nem is számolja, hatvan-hetven közé tehető a számuk. A paraúszóknál a riói névsor még nem végleges, de mivel nyolc országkvótánk van, joggal bízik abban, hogy Rióban is képviseli a magyar színeket. A lapunknak adott interjújában bepillantást engedett a felkészülésébe.
Milyenek ma Magyarországon egy parasportoló felkészülési körülményei?
|
Illés Fanni Facebook |
- Épp most költözünk át a Komjádi uszodából a Tüskébe, és elnézve az új uszodát – amelynek használatára a paralimpiáig szerződésünk van –, úgy érzem, minőségi változás következik. A Tüske olyan, amilyennek lennie kell, és ami nekem nagyon fontos: a Komjádival ellentétben akadálymentesített, vagyis elboldogulok a kerekes székkel. Egyébként most olimpiai év van, ilyenkor nincs okunk a panaszra, ilyenkor mindig jobban kapunk felszerelést, támogatást, visznek minket edzőtáborba, satöbbi. Bárcsak így lenne ez az olimpiák közötti három évben is, amikor nem kerülünk reflektorfénybe, pedig olyankor kell azt a teljesítményt nyújtanunk, amellyel kivívjuk a szereplés jogát, tehát olyankor ugyanolyan nagy szükség lenne a segítségre.
Hogy látja a magyar paralimpiai mozgalom helyzetét? Összehasonlítható más országokéval?
- Borzasztóan le van maradva ebben Magyarország, de sokkal-sokkal jobb a helyzet, mint például 2008-ban volt. Szerencsére nő a társadalmi támogatottsága a parasportnak, és bízom benne, hogy ez a tendencia folytatódik is. Örömteli, hogy egyre több cég támogatja a rokikat, engem például reklámarcnak kért fel egy kozmetikai cég, ami nagyon jólesett.
Hogy jön ki a pénzből, amit sportolóként kap? Sok anyagi áldozattal jár?
- Most valamivel jobb a helyzet: havi negyvenezer forintot kapok a klubomtól, a Vasastól, és ugyanannyit a Gerevich-ösztöndíj révén. Korábban legfeljebb huszonötezret kaptam, sokszor azt sem fizették ki. Pedig egy versenydressz nyolcvanezerbe kerül, így is a régieket használom. Még nem dolgozom, így nem könnyű a helyzet, az ELTE-n tanulok szociális munka szakon.
Gyakran hallatja a hangját társadalmi kérdésekben is.
- Az utóbbi időben sok médiafelkérést kaptam, és örülök minden nyilvánosságnak, mert fontos nekem a rokik és minden hátrányos helyzetű ember érdekképviselete. Sokat jelent nekünk, hogy elfogadjanak minket, és ezért hallatni kell a hangunkat. Talán az én hangom jobban eljut a nyilvánossághoz. De egyedül kevés vagyok, összefogás kell és éles szemléletváltás.
Ezért indult a kerekes székesek szépségversenyén is, amelyen aztán királynőnek választották?
- Pontosan. Az ilyen események, mint a Miss Colours International, szintén alkalmasak arra, hogy felhívják ránk a figyelmet. Régebben egyáltalán nem voltam magabiztos, a sport révén lettem önmagam, és minden lehetőséget megragadok, hogy szolgálhassam az ügyünket.
Feltűnően gyakran használja a „roki" kifejezést. Ezek szerint nem tartja sértőnek?
- Dehogy, szerintem aranyos. Ez egy jó becenév, mire kimondja az ember, hogy fogyatékkal élő sportoló, lemegy a nap. Szerintem jó lenne, ha az ép társaim is ilyen lazán vennék ezt a dolgot. De hívhatnak bárhogy, mozgássérültnek vagy rokkantnak is, nem csinálok belőle ügyet. Egyébként Fanni vagyok.