Dopping: forrong a francia futball
Mint arról beszámoltunk, a labdarúgók 21 százaléka megbukott az antidopping ügynökség új mintavételi eljárással végzett vizsgálatain. A szervezet azonban nem hozta nyilvánosságra a vétkezők névsorát, mondván első alkalommal próbálták ki a módszert. (Ennek következtében büntetésre sem számíthatnak a pozitív tesztek birtokosai.)
Laurent Blanc, a Bordeaux szakvezetője így kommentálta az eredményeket: "Vagy nyilvánosságra hozzuk a neveket, a klubokat és megbüntetjük őket, vagy nem publikáljuk a jelentést sem".
A francia futballt elérte egy újabb "doppingjárvány", ahogy az 1997-ben már megtörtént. Akkor a nadrolon nevű anabolikus szteroid, most a DHEA "fertőz" a sportolók között. Évtizede a sportági korifeusok azzal magyarázták a tiltott szer terjedését, hogy a labdarúgók által használt táplálkozás-kiegészítők tartalmazták az anyagot. A magyarázat most is hasonló.
Pierre Rochcongar, a Francia Labdarúgó Szövetség orvosa közölte: "Sok olyan táplálék-kiegészítő van, amelyek anabolikus szteroidokkal szennyezettek, a DHEA esetében is igaz ez".
A Le Monde-nak nyilatkozó Michel Rieu, az AFLD tudományos tanácsadója elmondta: "Az állítás igaz; a DHEA jelen van olyan táplálék-kiegészítőkben, amelyek elérhetőek az Interneten is. De a sportolók sokkal jobban informáltak, mint egykor. Pontosan tudják, hogy egyetlen olyan anyag fogyasztása sem ajánlott, amelynek a származása nem ismert."
Gérard Dine, a Troyes-i Biotechnológiai Intézet igazgatója szerint szó sincs félreértésről. "A sportolók azért szednek DHEA-t, hogy doppingoljanak. "Ez egy ismert, és azonosított módszer" - jelentette ki a szakember. A DHEA ráadásul néhány órával a "fogyasztását" követően már nem mutatható ki a vizeletből, ezért jelent fordulópontot a doppingellenes harcban a hajszálakból vett minták vizsgálata.
.