Légi beavatkozás

A vancouveri olimpián újra az érdeklődés középpontjába került a doppingkérdés. Bár az illetékes szervek pozitív esetet nem regisztráltak a játékokon, Justyna Kowalczyk azzal a meglepő kijelentéssel állt elő, hogy a sífutás legjobbjai között meglehetősen sok a beteg... A lengyel versenyző szerint vetélytársai legálisan szednek teljesítményfokozókat, mert egészségügyi problémáik csak a szerek segítségével orvosolhatók.

Bizarr módon „ünnepelte” a női 15 km-es sífutásban szerzett olimpiai bronzérmét Kowalczyk: nyilatkozata szerint ideje megkérnie orvosát, hogy találjon nála valamiféle betegséget, mert a szám első hat helyezettje közül csak ő egészséges. A sportoló úgy véli: vetélytársai „bejelentett” légzési megbetegedéssel küzdenek, így még a rajt előtt is különféle légzéskönnyítő eszközöket használhatnak...

Arra voltunk kíváncsiak, hogy a magyar élsportolók közül kik harcolnak ilyen betegséggel, de Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője leszögezte: az ehhez hasonló adatok védettek, így az ügyben nem adhat felvilágosítást. A szakember hozzátette: nincs abban semmi különös, hogy az élversenyzők között gyakori tünet az asztma, hiszen az népbetegséggé vált már. Kokas Péter, a Magyar Terápiás Kivételek Bizottságának első embere megerősíti Tiszeker szavait; az orvos úgy véli, a probléma elsősorban az angolszász országokban jelentkezik, ugyanakkor a légzési betegségek kevésbé jellemzők az ázsiai államokban, valamint a fejlődő afrikai területeken. Tiszeker ugyanakkor rámutatott: a WA-DA tisztában van azzal, hogy az állóképességi sportágakban, így a kerékpárban, a sífutásban vagy a biatlonban némileg felülreprezentáltak az asztmás betegek, ezért a nemzetközi szervezet rendkívül szigorú szabályokhoz köti a gyógyszerek engedélyezését. Hab a tortán: a szakemberek még asztmás rohamot is provokálnak a betegeknél az ellenőrzéskor... Persze egy szer engedélyezése nem a „fullasztással” kezdődik. A versenyző először egy formanyomtatványt tölt ki, amelyhez csatolja orvosa „jelentését”, amelyet az illetékes testület kontrollál. A grémium bizonyos esetekben további dokumentumokat kér, esetleg felülvizsgálatra egy központi intézménybe utalja a kérelmezőt. Az engedélyt csak a bizottság tagjainak egyhangú döntése nyomán adják ki. Kokas szerint az asztma okozza a legtöbb papírmunkát mind a honi, mind a nemzetközi szervezeteknek, mert a legtöbben emiatt kérik, hogy bizonyos gyógyszereket szedhessenek. Ugyanakkor az orvos szerint a doppingkérdés rákfenéjét nem a légúti betegségek jelentik, hanem sokkal inkább az izomnövelők, a növekedési hormonok, valamint az egyre terjedő géndopping.

Hasonlóan vélekedik Bakanek György doppingszakértő, aki szerint a pénz dönt a tiltott szerek használatáról. „Aki – egyelőre – kimutathatatlan anyagokat tud vásárolni a legmodernebb technológiákkal dolgozó tengerentúli laboratóriumokból, annak semmi oka nincs betegséget szimulálni. Az EPO új generációs fajtáit csak évek múlva fedezik majd fel a nemzetközi ellenőrző testületek; a sportoló addigra már régen elénekelte a himnuszt, átvette az érmet, letudta a tiszteletkört, valamint az ünneplést...”

A történethez tartozik, hogy a betegségért fohászkodó Kowalczyk 2005-ben doppingügybe keveredett, s eltiltása nyomán hónapokig nem versenyezhetett...

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.