A szellembringa
A rossz bicikliút öl
Nem ríkató, inkább lázító mementókról szól Balla Sándor Botond dokumentumfilmje, a Szellembiciklik Budapesten. A Szellembiciklik olyan fehérre festett kerékpárok, amiket a halálos kerékpáros gázolások helyszínein helyeznek el a bringások – megemlékezésül a halottról, a balesetről és az azt okozó körülményekről.
A biciklis már nem egyszerűen városi hülyegyerek – mondja a dokumentumfilmben Sinya, a Critical Mass biciklis mozgalom egyik emblematikus alakja. A hagyomány szerint az autós a menő, a gyalogos a lúzer. Ezt támasztja alá a magyarországi közlekedésszervezési gyakorlat, ami a minél nagyobb fogyasztási kategóriákat támogatja, több sávot tart fenn a benzinnel közlekedőknek, az olcsóbb, kisebb, személyesebb közlekedést pedig a perifáriára szorítja – a gyalogosokat rosszul elhelyezett, szörnyű állapotú szűk járdákra, a bicikliseket pedig egyszerűen törvényen kívülre helyezi. Sinya szerint a kerékpár a valódi alternatíva, amit egyenrangúként kellene kezelni.
Politikai biciklisek
A Szellembicikli-film bemutat egy bicajt, amit a tavaly áprilisban halálra gázolt biciklis emlékére állítottak, és megszólaltatja az áldozat édesanyját is - de valójában nem egy emlékműről, hanem a városi biciklizés lehetetlen helyzetéről, és a városi biciklisek kitartásáról, jól formált politikai akaratáról szól.
Magyarország legnagyobb tömegmozgalma a kerékpárosoké, akik évek óta minden április és szeptember 22-én felvonulással húzzák alá jól artikulált és jogos követelésüket. A kívánságuk az, hogy szabják át a közlekedési rendet a biciklisek és gyalogosok előnyére - és ne egymás rovására. Budapesten nagyon kevés és rossz minőségű a kerékpárút, legtöbbször egyszerűen a járdákból vesznek el helyet a biciklisek számára - ez kényelmetlen és veszélyes az ott közlekedőknek.
Kevés, rossz, veszélyes bicikliút
Budapesten több helyen kifejezetten életveszélyes a kijelölt biciklisáv - ilyen az Andrássy úti kerékpárcsík, amire rányitják az ajtót a parkoló autók, de ilyen a Kőbányai út menti bringás útvonal is, ahol a Szellembicikli-film szellemutasa is életét vesztette - egy kanyarodó kamion taposta el. Pedig a biciklis is, a kamionos is szabályosan, zöldön haladtak át, csakhogy az egyenesen haladó bringás útvonalára a rendőrlámpa ráereszti a jobbra kanyarodó forgalmat. A bicikliút festései már rég lekoptak, a kerékpárosokat hídláb, palánk, táblák takarják. Biztos halál.
Összetartanak
A 22 perces dokumentumfilmet teltház előtt mutatták be a Millenáris Velodromban, a budapesti biciklisek közösségi helyén, de a teljes filmet közzétették az interneten. A filmben használt archív felvételeket a Nol tudósítója, Papp Réka Kinga készítette.