Vádat emelt az ügyészség a bödeházai polgármester-választással összefüggésben
Pirger Csaba, a Zala Megyei Főügyészség szóvivője kedden arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a nagyszámú lakcímbejelentés kapcsán közokirat-hamisítás bűntette miatt B. L. és 28 társa ellen emelt vádat a Lenti Városi Ügyészség. A szóvivő az elsőrendű vádlott monogramját közölte csak, az MTI más forrásból úgy értesült, hogy a később a választást megnyerő polgármesterről, a független Büki Lászlóról van szó.
A vádirat szerint a január 9-i időközi polgármester-választás előtt nagy számban jelentkeztek be a faluba olyanok, akik életvitelszerűen nem ott éltek. Ehhez hamis lakcímbejelentéseket készítettek, így kerülhettek a választásra jogosultak névjegyzékébe.
Az ügyészség három embert vádol azzal, hogy a saját aláírásával igazolta: a bejelentkezők az ő házában laknak. Az elsőrendű vádlott 21 embernek írta alá a saját otthonának címére szóló lakcímbejelentőket, a 22. rendű K. F. három embernek, a 20. rendű K. R. pedig még két embernek.
B. L.-t az ügyészség 21 rendbeli, bűnsegédként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettével vádolja, ezért pénzbüntetés kiszabását indítványozta. A további vádlottakat ugyancsak közokirat-hamisításért vagy abban bűnsegédként való közreműködésért kívánják felelősségre vonni.
Pirger Csaba az MTI kérdésére hozzátette: a büntető törvénykönyv rendelkezései szerint jogerős pénzbüntetés esetén mentesül az elítélt a hátrányos jogkövetkezmények alól, vagyis továbbra is büntetlen előéletűnek számít.
A kevesebb mint félszáz lakosú Bödeházán az év elején negyedik alkalomra sikerült csak polgármestert választani, miután a korábbi fordulók eredményét - éppen a tömeges bejelentkezésekkel összefüggő befolyásolás miatt - a bíróság is érvénytelenítette. A múlt év őszén szavazategyenlőség miatt eredménytelen, majd háromszor megismételt választás jogerős eredményeként a független Büki László lett ismét a kistelepülés polgármestere.
A február 27-én tartott utolsó fordulóban két független jelölt közül Büki László 33, Káldi Lászlóné pedig 29 szavazatot kapott. Az akkor a névjegyzékben szereplő 66 lakos közül 62-en adták le voksukat.
Bödeházán a névjegyzékben szereplők adatai a választásokat megelőző hónapokban folyamatosan változtak. Októberben 47-en voltak bejelentve állandó lakosnak, a januári választási fordulóra azonban már 84-en, míg a február 6-i voksolás idején 73, február 27-re pedig 66 állandó lakosa volt a hetési tájegységben lévő kisközségnek.
A január 9-i időközi választás után egy bejelentés miatt a letenyei körjegyzőség "fiktiválási" eljárást is indított, hogy kiszűrjék azokat, akik nem életvitelszerűen élnek a településen. A körjegyzőség az eljárás során azonban nem állapított meg törvénysértést, így senkit nem töröltek a bejelentett lakcíméről. A rendőrség ezzel párhuzamosan közokirat-hamisítás gyanúja miatt indított nyomozást.
A három időközi voksolás eredményét többen is megtámadták, de csak az első két esetben látta bizonyítottnak a helyi, majd a Zala megyei területi választási bizottság, hogy a település névjegyzékében nagy számban szerepelnek olyanok, akik nem is élnek a faluban. A Zala Megyei Bíróság jogerős végzésében mindkét esetben igazolta a választási bizottságok döntésének helyességét.
Az utolsó, február 27-i választás eredménye ellen benyújtott kifogást a helyi választási bizottság - amelynek összetétele addigra megváltozott - azzal utasította el, hogy a kérelmező nem nyújtotta be "a vélelmezett jogszabálysértés alapjául szolgáló tényszerű bizonyítékokat". A Zala Megyei Bíróság helybenhagyta a helyi és a területi választási bizottság által is elutasított jogorvoslati kérelmet, így március 11-én jogerőssé vált a polgármester-választás eredménye.