Rengeteg vizsgálat igazolta a tej jótékony hatását – például véd a szívroham és az agyvérzés ellen –, és legalább ugyanannyi kutatás óva int a tejfogyasztástól. Ember legyen a talpán, aki ezeken ki tud igazodni.
Megdőlhet az évtizedes mítosz
Svéd tudósok nemrégiben publikálták egy hosszú időn át tartó követéses vizsgálat eredményeit. A kísérletben több mint 61 ezer nő és 45 ezer férfi vett részt, akik rendszeresen töltöttek ki kérdőívet táplálkozási szokásaikról, illetve többen vér- és vizeletmintákat is adtak.
A női csoportból ez idő alatt 17 ezernél is többen szenvedtek valamilyen törést, ebből 4259 volt csípőtáji. Azok a nők, akik napi három pohárnyi, vagyis közel hét deci tejet fogyasztottak, 90 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg szív- és érrendszeri betegség következtében, és 44 százalékkal többen rák miatt, mint azok, akik csak egy pohárral ittak.
A férfiakat tizenegy évig követték a vizsgálatban. 10 122 haláleset és 5066 csonttörés történt, utóbbiból 1166 volt csípő- vagy combnyaktörés. Az eredmények arra utalnak, a halálozási arány azon férfiak körben is magasabb, akik több tejet fogyasztottak, ám ez nem annyira szignifikánsan kimutatható, mint a nőknél.
|
Tényleg élet, erő, egészség? Fotó: Yuri Maltsev / Reuters |
A szakemberek úgy találták, a több tej nem csökkenti a csonttörések esélyeit, sőt, a benne található cukorféleségeknek, a laktóznak és a D-galaktóznak köszönhetően felelős lehet a szervezet gyulladásos folyamataiért és a sejtek idő előtti öregedéséért.
Korábbi állatkísérletek szerint a galaktóz káros oxidációs folyamatokat indít el a testben, valamint összefüggésbe hozható krónikus gyulladással és neurodegeneratív betegségekkel is – ilyen például a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, a Huntington-kór vagy a Pick-betegség.
Inni vagy nem inni?
Ezek a megállapítások azonban csak a tejjel kapcsolatosak, a tejtermékekkel nem. Az alacsony laktóztartalmú joghurt és sajtfélék, úgy tűnik, tényleg védenek a csonttörésektől, és a belőlük sokat fogyasztók körében kisebb is volt a mortalitási ráta. Ennek az lehet az oka, hogy az erjedés, vagyis fermentáció során a különféle Lactobacillus-törzsek lebontják a tejcukrot.
|
Egyes szakemberek szerint a tej csak az utódok elsődleges táplálására szolgál. Fotó: China Daily / Reuters |
Karl Michaëlsson, az Uppsala Egyetem professzora szerint az eredményeket óvatosan kell értelmezni, ugyanis jelenleg nem mutatható ki egyértelmű, ok-okozati összefüggés a laktóz és a galaktóz, valamint a törések és halálesetek között. Azelőtt, hogy étrendi ajánlás, netalán a tejfogyasztás korlátozásának javaslata következne, további vizsgálatokra van szükség.
Hasonlóan szkeptikus Sue Lanham-New, a Surrey Egyetem Táplálkozástudományi Szakának professzora is. A doktornő szerint a vizsgálat több tényezőre nem tért ki, köztük az alanyok életmódbeli szokásaira és a testsúlyukra, ami pedig nagyon fontos lett volna ahhoz, hogy következtetéseket lehessen levonni belőle.