Új lakók érkeztek a Szegedi Vadasparkba

Az európai állatkertekben és a természetben is igen ritka mandzsu darvak (Grus japonensis) érkeztek a Szegedi Vadasparkba, a kecses madarak a japán makákók kifutójában kaptak helyet.

Veprik Róbert igazgató elmondta, hogy a hím és a nőstény a lipcsei, illetve a pozsonyi állatkertből került a Tisza-parti városba.

A makákók és a darvak együtt tartását - a nyilvántartások szerint - a világon elsőként a Szegedi Vadasparkban kísérelték meg. Bár az okos és szemtelen makákók, valamint a határozott fellépésű és erőteljes darvak között néha támadnak nézeteltérések, alapvetően sikeresnek bizonyult az együttélés, megfér egymással a két faj. Ennek a látogatók is tanúi lehetnek, ha egy kis időt eltöltenek a természetes bemutató előtt.

A 140 centiméteres testhosszúságú, tíz kilogrammos mandzsu darvak szárnyfesztávolsága elérheti a 2,5 métert is. Magvakkal, rügyekkel, levelekkel és kisebb állatokkal táplálkoznak. Japán és Szibéria keleti, Kína északi részének mocsaras területein költenek, a telet pedig Koreában, Kína északkeleti és Japán déli részén töltik.

A madárfajt mint a szerencse és a békesség egyik jelképét komoly tisztelet övezte, ma azonban már kipusztulás fenyegeti. A természetben mindössze 2750 egyede él a Természetvédelmi Világszövetség szerint. Az európai állatkertekben nemzetközi fajmegmentési program keretében 200-250 példányt nevelnek.

A természetben a legnagyobb problémát az élőhelyek rohamos fogyása jelenti, a mocsarak lecsapolásával és más nedves élőhelyek kiszáradásával elvesztik a szaporodó- és telelőhelyeiket ezek a madarak. Az állandósult emberi zaklatás a költési időszakban teszi eredménytelenné a szaporodásukat. A mérgezés és az orvvadászat szintén sok daru pusztulását okozza.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.