Hétfőn oldják fel a rüh miatti tilalmat Miskolcon

Rühesség miatt látogatási tilalmat rendeltek el a MISEK Diósgyőri Kórházának ápolási osztályán.

Hétfőn föloldják a látogatási tilalmat a MISEK Diósgyőri Kórházának ápolási osztályán. Egy hete azért kellett bezárni az osztályt, mert öt beteg és nyolc kórházi alkalmazott rühes lett. Lapunknak Tiba Sándor, a MISEK főigazgatója elmondta: úgy vélik valamelyik látogató hozta be az intézménybe az élősködőt, amely kontaktussal gyorsan és könnyen terjed át egyik emberről a másikra.

A problémát a múlt héten észlelték az intézmény 107 ágyas ápolási osztályán, ahol azonnal elrendelték a fertőtlenítést: 24 órás kezelést kaptak a fertőzöttek, lecserélték az összes ágyneműt, a betegek ruházatát és látogatási tilalmat rendeltek el, hogy minimalizálják a további fertőzések kockázatát.

A kórház megkereste azokat az embereket is, akik a rühességgel kezelt emberekkel kapcsolatba kerülhettek, majd ők – 63-an – is megkapták a 24 órás kezelést. Az intézményvezető elmondta: évente egy-két alkalommal fordul elő hasonló eset a nagyon hosszú ápolást végző intézményekben.

A rühesség egy parazitafertőzés, melyet egy atka okoz. Ez a lény kisebb, mint fél milliméter, szabad szemmel mindössze egy apró fekete pöttynek látszik. Az atka megtermékenyített nősténye befúrja magát a hámsejtek közé, és ezekbe a járatokba rakja a petéit. A nőstény néhány hét alatt elpusztul, a lárvák a petékből néhány hét alatt kikelnek. Az atka hámsejtekkel táplálkozik, s leginkább ujjak közé, emlőbimbó udvarába, nemi szervek környékére, hajlatok feletti bőrrészekbe fúrja be magát. Maga az atkafertőzés nem, viszont az atkajáratokba lerakott ürülék allergiás tüneteket okoz: például kiütést, viszketést.

A fertőzés közvetlen emberi érintkezéssel terjed, előfordul, hogy ágynemű, ruhanemű is közvetíti. A fertőzéstől a tünetek megjelenéséig akár kettő vagy hat hét is eltelhet. Ezt a fertőzést bárki megkaphatja, de a legveszélyeztetettebbek az aktív szexuális életet élők, a börtönben fogva tartottak és a bentlakásos intézményekben élők.

A fertőzés jellemző tünete az éjszakai erős viszketés, pattanásszerű kiütések, hólyagok, vakaródzás okozta sebek. A kezelés lényegében benzilbenzanát tartalmú folyadék vagy szalicilát- és kéntartalmú kenőcs, amit a bőrre kell kenni 24 órára vagy három napra. Rühösség kezelésre szolgáló szereket a patikák tartanak. Szakemberek szerint téves az a hiedelem, hogy csak rossz higiénés viszonyok között élők fertőződhetnek meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.