Pécsi egyetemi vesztegetési ügy: előzetesben a nyolc gyanúsított

Előzetes letartóztatásba helyezte a Pécsi Városi Bíróság a Pécsi Tudományegyetem gazdálkodásával összefüggő vesztegetési ügy mind a nyolc gyanúsítottját.

A következő hónapot előzetes letartóztatásban töltik a Pécsi Tudományegyetem (PTE) vesztegetéssel gyanúsított alkalmazottjai. Mint arról írtunk, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) az egyetem számítógép vásárlásait vizsgálva a hét végén őrizetbe vette I. Gábort, a PTE gazdasági főigazgatóját, S. Csabát, az intézet informatikai igazgatóját, V. Bálintot, a főigazgató tanácsadóját és P. Tamást az egyetem számítógép beszerzéseiért felelős ügyintézőt. További négy gyanúsítottat is őrizetbe vettek, közülük egy a múlt év végéig volt az egyetem dolgozója, hárman pedig számítógép forgalmazással foglalkozó cégek üzletkötői.

Mind a nyolc gyanúsítottat előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság

A nyolc gyanúsított előzetes letartóztatására az ügyészség javaslatot tett, s a pécsi bíróság szerdán úgy döntött, hogy valamennyi esetben indokolt ez a kényszerintézkedés. A bíróság szerint tartani lehet a gyanúsítottak szökésétől, elrejtőzésétől, valamint attól, hogy összebeszélnek és befolyásolják a tanúkat.

Az összebeszélést meggátolandó a bíróság három megye börtönébe küldte a nyolc gyanúsítottat, akik mindannyian megfellebbezték a szerdai döntést. Így a letartóztatás még nem jogerős.

Az NNI nem nyilatkozott az ügyről, ám kiszivárgott, hogy az egyetem 2009-es gép- és program-beszerzéseit találták jogsértőnek. Állítólag az egyetem gyanúsított dolgozói kenőpénzt fogadtak el a közbeszerzést nyerő cégek üzletkötőitől. Több gépvásárlást is vizsgálnak, s a kenőpénz nagysága - az eddigi adatok alapján - esetenként 2 és 6 millió forint között mozgott.

A gyanúsítottak tagadják a bűncselekményt, vagy nem tesznek vallomást, információink szerint azonban az NNI titkosszolgálati eszközökkel - hangfelvételekkel - nehezen cáfolható bizonyítékokhoz jutott az ügyben. Az egyetemi dolgozókat bűnszövetségben elkövetett vesztegetéssel gyanúsítják, ezért őket - ha a bíróság a jogsértést megállapítja - tíz év börtön fenyegeti, az üzletkötők esetében a bűnszövetség nem merül fel, így legfeljebb három év szabadságvesztéssel büntethetők.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.