Pár nap alatt elfoghatták volna Balla Irma igazi gyilkosát?

Thomas Schwabbauer magánnyomozóként dolgozott a meggyilkolt Balla Irma debreceni képviselő ügyében. A detektív szerint a nyomozók nem végeztek alapos munkát. Szerinte korántsem biztos, hogy S. Sándor, az áldozat fia az igazi tettes.

A Németországban személy és vagyonvédelmi céget vezető Thomas Schwabbauer két éve másfél hónapig dolgozott Debrecenben Balla Irma fideszes önkormányzati képviselő gyilkosának kézre kerítésén. A magyar származású német állampolgár magándetektívként vett részt a nyomozásban, s azt állítja: olyan információk birtokába jutott, amelyek okkal tarthattak volna igényt a magyar rendőrök érdeklődésére, de a debreceni nyomozók nem voltak kíváncsiak a munkájára. Ez fölháborította, s hazautazott.

Az 58 éves Balla Irmát debreceni otthonában 2007 áprilisában brutálisan megölték, holttestét megbecstelenítették. A lakást nem dúlták föl, nem rabolták ki. A bűncselekmény elkövetésével fiát, a 30 éves S. Sándort gyanúsítják, aki egy éve előzetes letartóztatásban van. Perének első szakasza nemrég fejeződött be.

Thomas Schwabbauer a múlt héten megint három napot töltött Magyarországon, s egy közvetítő útján Budapesten sikerült vele találkozni. Magas, izmos ember, egy ázsiai harcművészeti ág, a kitaido tízdanos mestere. Habár csaknem harminc éve Németországban él, kiválóan beszél magyarul. Cége személy és vagyonvédelemmel foglalkozik, de Schwabbauer részt vett már eltűnt személyek felkutatásában is.

A nevéhez fűződik annak a H. Katalinnak a megtalálása, aki a kilencvenes években Debrecenből tűnt el. A hatóságok két évig keresték eredménytelenül, míg Schwabbauernek harmincöt nap alatt sikerült megtalálnia az asszonyt.

A férfi érdeklődésemre azt mondta, hogy a Balla Irma-ügyben nem az áldozat családja kereste meg, a kétmillió forintos nyomravezetői díj keltette föl a figyelmét. Az ügyben a gyilkosság után két héttel kezdett nyomozni. Szerinte a gyilkost hatalmas indulat és óriási gyűlölet feszíthette, mert olyan roppant erővel sújtott le áldozatára, hogy az asszony vére a plafonig fröcscsent.

A magándetektív rájött arra: a helyszínelők a lakásban felejtettek egy törött műanyag dobozt, amely értékes nyomokat tartalmazhatott, hiszen a gyilkosság során sérülhetett meg. Miután egy beszélgetés során fölhívta erre az egyik vezető nyomozó figyelmét, a rendőrök újra megjelentek a lakásban, s elvitték a dobozt.

Thomas Schwabbauer szerint ez azt bizonyítja: a rendőrök nem végeztek alapos munkát, több hibát vétettek. Hangsúlyozta: olyan információkra tett szert, amelyek révén a rendőrségnek alighanem pár nap alatt sikerült volna megtalálnia a tényleges tettest S. Sándor helyett. Meghallgatást kért a rendőrségen, hogy információit elmondja a nyomozóknak, de a találkozót a rendőrök lemondták. Felháborította, hogy meghallgatásra sem méltatták.

Hozzájárult hazautazásához, hogy az áldozat családjával sem alakult ki jó kapcsolata. Fontosnak tartotta volna, hogy éjszaka is tanulmányozhassa a helyszínt, ezért nehezményezte: Balla Irma volt férje, idősebb S. Sándor nem volt hajlandó arra, hogy éjjel is megmutassa neki a gyilkosság helyszínét. Ez szóba került az ügy bírósági tárgyalásán is, ahol idősebb S. Sándor azt mondta: nem tetszett neki a magándetektív fellépése, akkor éjjel pedig azért nem engedte be a lakásba, mert korán kellett kelnie, s pihenni akart. A vádlott testvére, S. Vanda azt vallotta: sem írásos részjelentést, sem összegző beszámolót nem kaptak a detektívtől.

A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányságon megkeresésünkre nem kívántak reagálni Thomas Schwabbauer észrevételeire. Megtudtuk: a bíróság tanúként kívánja beidézni a magánnyomozót az ügy júliusban folytatódó tárgyalására.

S. Sándor a vádlott kérdést tesz fel Kósa Lajosnak, Debrecen polgármesterének
S. Sándor a vádlott kérdést tesz fel Kósa Lajosnak, Debrecen polgármesterének
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.