Öt házi módszer a körömgomba kezelésére

Gyakori előfordulása miatt népbetegségnek is nevezhető a lábkörmöket megtámadó gombásodás, mely nem ápoltság kérdése. Elkapni könnyű, megszabadulni tőle nehéz, de nem lehetetlen.

A sokakat érintő körömgomba nem csak csúnya, de fájdalmas is lehet, ráadásul az egész lábra, sőt, a kéz körmeire is átterjedhet.

Mivel a körömgombának több típusa is van, és ezek közül néhány komolyabb betegség jele lehet (pl. diabétesz), mindenképp érdemes szakorvoshoz fordulni, mivel a gomba fajtája szabad szemmel – pláne laikus számára – nehezen állapítható meg.

A legelterjedtebb fonalas gomba a köröm végétől terjed, a körmöket megvastagítja, barázdássá és sárgává teszi. Jellemző még, hogy körömvágáskor sárgás színű, szagos morzsalék távozik a körmök alól.

A sarjadzó gomba hasonlóképp néz ki, csak a körömágy felől támad, a penészgomba viszont az egész körmöt érinti, szürkés, barnás színű.

A fonalas (ásókának is nevezett) körömgombát könnyű elkapni például uszodában, strandon, közös zuhanyzóban vagy más cipőjébe, zoknijába bújva, elég, ha a körömlemez kissé megsérül, és máris szabad utat enged a fertőzésnek.

A gyógyszeres kezelés nem csak hogy drága, de nem is alkalmazható minden esetben, mivel súlyosan megterhelheti a szervezetet, károsíthatja a májat és gyakran hatástalan is. Szív és májbetegeknek, terhes vagy szoptatós nőknek nem is adható. Az orvosok is előbb írják fel a különböző krémeket, ecsetelőket, lakkokat és más külsőleg használható szereket - persze a gomba fajtájától és a gombásodás mértékétől függően.

Ám a patikákban kapható drága, és sokszor haszontalan „csodaszerek” helyett érdemes kipróbálni néhány házi szert, melyek közül több a háztartásban is fellelhető.  A teljes gyógyulás mindenképpen hónapokat, akár fél évet vesz igénybe, kezelés nélkül a körömgomba nem tűnik el magától. Az alább felsorolt módszerek megelőzésre is alkalmasak.

Mivel a gomba szaporodásához a nedves, sötét hely az ideális, a kezelés idején jobb minnél többet mezítláb járni és kerülni a körömfestést is. Nagy figyelmet kell fordítani a zoknik és lábbelik fertőtlenítésére, melyre a patikákban kapható formalint szokták ajánlani. A gyógyulási folyamat felgyorsítható a köröm rendszeres reszelésével, de az ehhez használt ráspolyt más körömhöz nem szabad használni, és ezt is fertőtleníteni kell minden kezelés után, miként az összes többi, a köröm formázásához, kurtításához használt eszközt is.

Bármilyen kezelést is választunk, az étkezésre sem árt odafigyelni, mivel a gomba nagyon „szereti” az édeset, azaz egy méregtelenítő kúra keretében el kell hagyni a cukrot és a fehér lisztet is, így gyorsabban és biztosabban következik be a gyógyulás.

Szódabikarbóna

Az egyik legelterjedtebb, ugyanakkor leghatásosabb otthoni kezelés a szódabikarbónás lábfürdő, mely önmagában is képes megszüntetni a gombásodást. Három evőkanál szódabikarbónát oldjunk fel egy lavór vízbe, és 15-20 percig fürdessük benne a lábakat.

Fokhagyma

Állítólag akár már két héten belül látványos javulás érhető el, ha naponta egyszer összetört fokhagymával dörzsölik be a beteg körmöt és környékét, illetve ha forró lábfürdőbe dobva a zúzott hagymát 20-25 perces lábfürdőben részesítik az érintett lábat. A szagtalanítás egy kis szódabikarbónával megoldható.

Ecet

Önmagában, vagy fokhagymával együtt is érdemes kipróbálni a 20%-os ecettel készült lábfürdőt (egy kis kupicányi elég), melyet egy kis tengeri sóval is fel lehet turbózni. A kiáztatás és a köröm megreszelése fontos. Az ecetet vattapamacsra is lehet löttyinteni, és ezt ráerősíteni az érintett körömre. Száradásig kell fennhagyni. Van, aki az almaecetre esküszik.

Grapefruitmag-csepp

Minden patikában és drogériában kapható a grapefruit magjából kinyert kesernyés lé, mely a grapefruit illóolajjal ellentétben (mellyel nem összetévesztendő!) emberi fogyasztásra is alkalmas, sőt, ajánlatos is. A cseppeket naponta kétszer kell a beteg körmön alkalmazni mindaddig, amíg a tünetek meg nem szűnnek. Emellett belsőleg is érdemes kúraszerűen használni a grapefruit-cseppeket, mert vírus- és gombaölő tulajdonságánál fogva belülről is segít megszüntetni a gombásodás okát. Ez a csepp a cipők fertőtlenítésére is alkalmas.

Illóolajak

Leggyakrabban a 100%-os teafa olaj napi szintű használatát szokták javasolni a körömgomba megelőzésére és kikezelésére egyaránt, de a kellemesebb illatú levendula illóolaj is megfelel erre a célra. Mind a két illóolaj alkalmazható hígítás nélkül a bőrön. Fertőtlenítő, gomba és vírusölő, sebgyógyulást elősegítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságaik miatt ebből a két olajból érdemes tartani otthon egy-egy üvegcsét.

Gomba kezelésére egy fültisztító pálcikára kell tenni egy-két cseppet a fent nevezett olajokból, és ezzel áttörölgetni a körmök felszínét, illetve juttatni belőlük egy keveset a köröm alá is. Ezt naponta legalább kétszer kell elvégezni. Mivel illatuk kellemes, öblítés nélkül egész nap a lábon maradhatnak, sőt, a nem kívánatos szagok ellen is bátran bevethetőek.

Olajkeveréket is lehet készíteni, mellyel nem csak a körmöket, hanem az egész lábat érdemes bekenni. Ehhez egy evőkanál olíva olajra 2-2 csepp levendula és teafa illóolajat kell számolni. A bőr puha lesz tőle, a kellemetlen szagok elillannak és egész nap „viselhető”.

Ha gombás a köröm, a festés csak hátráltatja a gyógyulást
The flag of St George is painted on the nails of an England soccer in the centre of Lisbon June 21, 2004. England play their final group match of the Euro 2004 soccer championships against Croatia on June 21. REUTERS/Gil Cohen Magen GCM/THI
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.