galéria megtekintése

Ostoba diéták mindig is voltak

1 komment


Pap Nikoletta
NOL

Az ostoba és veszélyes fogyókúrás módszerek nem mai találmányok, az elhízás ellen a fejlett országokban régóta küzdenek az abban legérintettebb társadalmi csoportok tagjai, s főleg a rivaldafényben élő hírességek.

Lord Byron például literszámra itta az ecetes vizet. A híres költő a legenda szerint „extrém hajlandóságot" mutatott a hízásra és ennek megfelelően rettegett is a zsírpárnáktól. Úgy tartják, a költő kizárólag vizet, ecetet, főtt tojást és kétszersültet volt hajlandó magához venni, sőt, végül elkeseredésében odáig jutott, hogy éveken át próbált csak napi egy szelet pirítóson és üres teán tengődni – persze az ilyen éhezési szakaszoknak aztán hatalmas, kényszeres zabálások vetettek véget.

Byront és hasonló őrületnek hódoló kortársait ma már testképzavarból adódó, súlyos étkezési rendellenességgel diagnosztizálnák.

Úgy tűnik, a fogyókúrás tévhitek világában nincs új a nap alatt. Az izzadva fogyást például Byron is próbálta, a módszert az 1800-as évek végén már jól ismerték az emberek, bár ők még nem tudták, hogy a zsírt nem lehet kiizzadni.

 

Rágd és köpd!

A 20. század elején terjedt el a „rágd meg jól" módszer, amely Horace Fletcher amerikai vállalkozó ötlete volt. Korai formájában ez a módszer lényegében abból állt, hogy az ételt legalább százszor meg kellett rágni, majd a pépet kiköpni. A módszer népszerűsége abból a tévképzetből eredt, hogy mire a táplálék a nyállal keveredve, a fogak kitartó munkájának köszönhetően folyékonnyá válik, már csak a zsír marad benne, így azt egyszerűen ki kell köpni és nincs többé úszógumi és rengő toka.

A Brit Dietetikusok Szövetségének szóvivője, Sioned Quirke szerint az alapos rágás nem ördögtől való ötlet (bár a száz azért túlzás), de nem ezért hat. Egyszerűen arról van szó – és ez bizonyított –, hogy akik lassabban esznek, azok hagynak eléd időt arra, hogy a gyomruk receptorai megüzenhessék az agyuknak: köszönjük, elég volt.

1925-ben a dohányzást fogyókúrás módszerként is reklámozhatták
1925-ben a dohányzást fogyókúrás módszerként is reklámozhatták
Susana Vera / Reuters

Az 1920-as években, amikor a dohányzás káros hatásairól még keveset tudtak és szabadon lehetett reklámozni a cigarettát, egyes gyártók éppen azzal buzdították a nőket füstölésre, hogy ezzel a szokással könnyebb megtartaniuk ideális testsúlyukat.

Ma már tudjuk, hogy a nikotin valóban csökkenti az étvágyat, ám ezen kívül nincsenek bizonyítható fogyasztó hatásai, ezért a leszokástól nem szabad, hogy eltántorítson a hízástól való félelem, mert a hosszú távú egészségügyi kockázat súlyosabb gond, mint néhány kiló felszedése. Utóbbit az étkezésre való odafigyeléssel és orvosi segítséggel ráadásul el is lehet kerülni.

Az 1930-as években robbant be a köztudatba a grapefruit, mint fogyókúrás csodagyümölcs. Bár az alacsony kalóriatartalmú étrendnek hasznos eleme lehet a grapefruit, mely tele van értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal, nem igaz, hogy a gyümölcs „égeti a zsírt". Túlzott kalória bevitel mellett sem a grapefruitnak, sem más „zsírégető" gyümölcsnek nincs kedvező hatása a testsúlyra.

A Brit Dietetikusok Szövetségének szóvivője szerint ennek a diétának az áll a hátterében, hogy korábban úgy hitték, a grapefruit tartalmaz egy enzimet, mely zsírégető hatású, ám ma már tudjuk, hogy ez nem igaz. Ennek ellenére a zöldségeknek és gyümölcsöknek nagyon is helye van az egészséges táplálkozásban, csak épp nem kell tőlük többet várni, mint amire képesek, vagyis hogy rostanyagokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal lássák el a szervezetet és ezzel támogassák az emésztési folyamatok optimális lefolyását.

Az 1940-es években kiagyalt káposztaleves-diéta már többször is reneszánszát élte és mind a mai napig él a köztudatban, mint hatékony zsírégető módszer. A fogyókúra lényege, hogy a fogyni vágyó annyi káposztalevest (a receptnek több változata is van, de lényegében húsleves alapról, hagymáról és káposztáról van szó) ehet, amennyi jól esik, de csak ezt az ételt fogyaszthatja a kívánt súly eléréséig.

A levesdiétával valóban látványosan lehet fogyni, csakhogy nem testzsírból – mondja Sioned Quirke, aki szerint ez a fogyókúra pont olyan egészséges, amilyennek első hangzásra tűnik: semennyire. Egy hét elteltével az egyoldalú táplálkozásnak már súlyos tünetei lehetnek, hisz a szervezet nem kapja meg sem a szükséges energiát, sem a létfontosságú tápanyagokat.

A szervezet előbb a vizet ereszti el, majd az izmokat kezdi leépíteni, így a káposztaleves diétán lévő valójában zsírosabb lesz a fogyókúrája végén, mint ellőtte, s ahogy visszatér a normális menüjéhez, a kiéheztetett szervezet azonnal raktározni kezd, természetesen még több zsírt, hisz az a legjobb energiaraktár, melynek fenntartása a legkevesebb erőfeszítésbe kerül. Már egyetlen ilyen ámokfutó diéta is megalapozza a súlyos elhízáshoz vezető utat, aki pedig rendszeresen kínozza magát efféle módszerekkel, az előbb vagy utóbb nem csak kövér, hanem beteg is lesz, ráadásul a „víztől is hízni fog".

A kiegyensúlyozott táplálkozásnál jobbat még nem találtak fel
A kiegyensúlyozott táplálkozásnál jobbat még nem találtak fel
Umit Bektas / Reuters

Fogyjon féreggel!

Ha a nikotin- vagy a köpködős diéta nem tűnt elég hajmeresztő ötletnek, itt van mindjárt egy későbbi őrület: a galandféreg diéta.

Állítólag Maria Callas is ezzel a módszerrel fogyott és a nyolcvanas években több modellről is terjedt a pletyka, miszerint a beleikben lakozó élősködők eszik el előlük a táplálékot.

A galandféreg fertőzés még ma is súlyos problémát okoz a világ azon részein, ahol alapvető higiéniai feltételek sem adottak, az ember és az állatok szoros közösségben élnek és ugyanonnan veszik magukhoz a vizet. A galandféreg lárvái a gazdatest különböző szerveiben (leggyakrabban az agyban, szemekben vagy az izmokban) telepszenek meg, a kifejlett állat a bélrendszerben tapad meg. A féreg a bélfalra tapadva táplálkozik azzal, amit a gazda megeszik, energiát és tápanyagokat von el, ami lesoványodással és hiánybetegségek megjelenésével jár együtt.

Ez a diétás módszer nem csak hajmeresztő, de nagyon veszélyes is. A galandféreg a belekben 15 méter hosszúra is megnőhet és akár húsz évig is elélhet. A kifejlett férget könnyebb elpusztítani, mint a test szerte megtelepedő lárvákat, melyekre a féregölő szerek nincsenek hatással. Végleges eltávolításuk nehézkes és gyakran csak műtéttel lehetséges.

Az ilyen diétát folytatók nem várják meg, hogy a bizonytalan tisztaságú étellel véletlenszerűen megfertőződjenek, hanem tabletta formájában veszik magukhoz a petéket.  A galandféreg fertőzés tünete lehet a hirtelen fogyás, a tartós rosszkedv, hangulatingadozások és hajhullásban vagy bőrelváltozásban megmutatkozó hiánybetegségek. A férgesség legsúlyosabb mellékhatása a halál.

Az internetről rendelhető, bizonytalan eredetű és Magyarországon nem engedélyezett „fogyasztószerekkel" már csak azért sem árt vigyázni, mert megeshet, hogy hatékonyságukat a galandféregpetéknek köszönhetik, melyekről a gyanútlan vásárló esetleg nem is tud és tünetmentesség esetén ez hosszú ideig így is maradt.

Csipkerózsika sem hízott el

Egy másik, az elhízással legendásan sokat küszködő híresség, Elvis Presley nevéhez kapcsolják az úgynevezett Csipkerózsika-diétát, mely a hetvenes években volt a legnépszerűbb. A Rock 'n' Roll királya állítólag azok közé a fogyni vágyók közé tartozott, akik altatókat is hajlandóak voltak szedni (és persze a szerekre rászokni), hogy minél tovább képesek legyenek öntudatlanul heverészni, mialatt természetesen enni se tudtak.

Az, hogy a szervezet alvás közben is égeti a kalóriákat, hogy a létfontosságú szervek működését biztosítsa, természetesen igaz, ám szakértők felhívják rá a figyelmet, hogy egyetlen közepesen intenzív sportolással töltött óra alatt is több kalóriát lehet elégetni, mint alvás közben egy éjszaka. Ez a diéta amellett, hogy rászoktathat a nyugtató- és altató szerekre, kiszáradáshoz, izomsorvadáshoz vezethet, ráadásúl értékes időt lop el az ember életéből, melyet a szeretteivel vagy egyáltalán, bármilyen értelmes tevékenységgel is eltölthetne.

Irreális elvárások, veszedelmes praktikák fészke a szépségipar
Irreális elvárások, veszedelmes praktikák fészke a szépségipar
Ricardo Moraes / Reuters

Ami nem emészthető, az fogyaszt?

Mindenidők talán legveszélyesebb és legostobább diétája azonban egészen friss és – ez talán nem meglepő – a modellvilágból származik. A 2000-es évek elején kezdett kiszivárogni a kifutók népének rejtett világából a vattagolyó diéta. A modellek a sminklemosáshoz használatos poliészter pamacsokat kávéba, gyümölcslébe és egyéb levekbe áztatva fogyasztották el, mert az ízélmény mellett ez tartós teltségérzést okozott. A diéta egy másik változatában papír zsebkendőt vagy textíliát rágcsálnak el az éhezők.

Beyoncé
Beyoncé
Toby Melleville / Reuters

Sioned Quirke szerint ez a fogyókúrás módszer már tényleg agyrém, s aki ilyet tesz, az beláthatatlan következményeknek nézhet elébe. Az emberi szervezetet ugyanis nem úgy rakták össze, hogy képes legyen megemészteni a műanyagot is. Az összegyűlt, emészthetetlen anyag megkeményedik, és áthatolhatatlan akadályt hoz létre a gyomorban vagy a belekben, ami csak műtéttel megoldható elzáródáshoz, bélcsavarodáshoz vezethet.

A Master Cleanse diéta az ecetes víz és a káposztaleves-kúra édestestvére, mely 2006-ban kezdett villámgyorsan terjedni a fiatal lányok körében, köszönhetően annak, hogy Beyoncé közhírré tette: ezzel a módszerrel fogyott le a Dreamgirls című film kedvéért.

A méregtelenítőként is hirdetett löttyöt házilag kell elkészíteni citromléből, Cayenne borsból és juharszirupból. A citromlé gyakorlatilag nullakalóriás, a Cayenne borsról azt tartják, hogy gyorsítja az anyagcserét, a juharszirup pedig a vércukorszintet hivatott megemelni, hogy a diétázó megússza a levertséget és a fejfájást, amit a tápanyagmegvonás okoz.

Ám a Master Cleanse ugyan olyan elven működik, mind minden más egyoldalú táplálkozási forma: az izomtömeg csökken, a zsír makacsul tartja magát, aztán a kúra végeztével kezdődik a villámgyors hízás.

Ugyan erre számíthatnak azok is, akik napi kalória bevitelüket tartósan 1200 alá szorítják. Az extrém módon elhízott emberek műtétre felkészítő 500-600 kalóriás kórházi diétájából kiindulva sokan gondolják, hogy ezt otthon is meg lehet csinálni, csakhogy elfelejti, hogy ezek a páciensek folyamatos orvosi ellenőrzés alatt állnak a kúra alatt.

Ebből a Daily Mail által készített gyűjteményből kitűnik, hogy amióta a nyugati ember számára az elhízás problémássá vált, nagyon szeretné hinni, hogy gyorsan és erőfeszítések nélkül meg tud szabadulni a nem kívánt zsírpárnától illetve trükkökkel, csalásokkal meg tudja előzni azok megjelenését. És az is nagyon jól látható, hogy ez – fájdalom – de teljesen rossz hozzáállás.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.