Öngyógyító érintés

A fülünk, az arcunk, a tenyerünk és talpunk tele van olyan reflexpontokkal, melyek ingerlése kihat az összes szervünkre, s ezt ösztönösen tudjuk is, hisz már a gyerekek is önkéntelenül simogatják, masszírozzák fájó testrészeiket, vagy ezzel nyugtatják magukat, ha szoronganak.

Bár a szakember által az egész testen vagy célzott zónán végzett masszázst nem helyettesítheti, önmagunk vagy szeretteink masszírozását érdemes megtanulni.

- Aki simogatni tud, az masszírozni is, a fájó testrészek dörzsölgetése, nyomkodása ösztönös cselekvés, tudjuk, hová kell nyúlnunk – mondja Mészáros Endre masszőr.

Stressz, idegfeszültség esetén önkéntelenül is az orrnyergünket és a halántékunkat nyomogatjuk, vagy a kezünket tördeljük, jó ötlet tehát megtanulni ezek célzott masszírozását, amit kissé elvonulva az emberek és feladatok elől bármikor elvégezhetünk. Az önkéntelen mozdulatok helyett célzottan és elmélyülten, befelé figyelve részesíthetjük magunkat a masszázs egyszerű és jóleső szertartásában.

A nyakát, a vállait, a fejét, a hasát, a kezeit és lábait mindeni eléri. A munka közbe beiktatott kis szüneteket dohányzás vagy kávézás helyett egy kis frissítő tornával és masszázzsal is tölthetnénk, mert ezek a tevékenységek valódi felfrissülést hoznak, hatásuk is tartósabb.A masszázs hatással van az idegrendszerre. Az idegekre gyakorolt nyomás csökkenti a feszültséget, az izmok stimulálása révén javítja azok oxigénellátását és fokozza a méreganyagok kiürülését.

A megfelelő pontok simogatása, nyomkodása, dörzsölgetése, csipkedése vagy finom ütögetése révén gyorsabban és tartósabban fel lehet frissülni, mint egy bögre erős kávé ledöntésével, ezért saját magunk masszírozásának megtanulásával a hétköznapi stressz leküzdése felé tehetünk egy jókora lépést.

A nyugati masszázsstílusban szabály, hogy mindig a szív felé haladva masszírozunk, a masszázst simító mozdulatokkal kezdjük és fejezzük be. Extra trükkökre s túlzott óvatosságra azonban nincs szükség, a masszőr szerint önmagunkra úgy sem tudunk akkora nyomást gyakorolni, hogy sérülést okozzunk, de az ízületek ropogtatását inkább hanyagoljuk, mert bemelegítés nélkül az káros lehet.

Az arcon három nagyobb idegpálya található, melyek a halántékból indulnak ki (nem csoda hát, hogy fájdalom esetén ide kapunk). Az első ideg rostocskái a szemhéjakat, a szem környéki bőrt, a homlokot, a fejtetőt, a könnymirigyeket, a könnytömlőt, a kötőhártyát, az orrgyököt, az orrcsontot és az orrcimpák egy részét hálózzák be. Ezen a területen a fejtető, a homlok, a szem és az orr fájdalmait enyhíthetjük masszírozó mozdulatokkal, de a hosszas hunyorgás miatt megmerevedett izmokat is kilazíthatjuk, ami nem mellesleg az erős mimikai ráncok képződését is gátolja.

A második főág idegrostjai a halántékon, szemüreg alsó részén, a járomcsonton, az orr két oldalán és az ajkak fölött futnak. Ezek idegezik be az orrüreget, a szájpadlást, a felső fogsort és a foghúst, illetve a mandulákat.

A harmadik nagy idegpálya a halántékból kiindulva fut végig az arcélen, beidegzi az alsó fogsort, a nyelv egy részét és az állat. A fül és az alsófogsor fájdalmai ezen a területen oldhatóak.

Felkelés után a fül dörzsölgetése felébreszti az egész testet. A fél napon át az egéren feszülő kéz meghálálja, ha a munkát rendszeres időközönként megszakítva egy kis tornában és masszázsban van része, ám ne felejtsük el a másik tenyeret is átnyomkodni, ügyeljünk a szimmetriára – tanácsolja a szakember.

A nyakon és a vállakon a szó minden értelmében sok terhet cipelünk, ennek a zónának a masszírozása kész felüdülés test és lélek számra egyaránt, ráadásul a fejfájás ellen is tehetünk, ha az izmokat kilazítjuk, vérellátásukat fokozzuk, mert sok esetben itt keletkezik a fejfájdító feszültség.

A kisagy masszírozása serkenti a gondolkodást. Tegyük mindkét kezünket a fejünk mögé, szorítsuk ökölbe, és körkörös mozdulatokkal stimuláljuk ezt a területet le egészen a nyakig, amíg csak kényelmesen elérünk. Ugyanezzel a módszerrel átgyúrhatjuk a gerinc mellett futó izmokat is le, egészen a derékig, ahol különösen a nők hajlamosak sok feszültséget cipelni. A menstruációs fájdalom csökkentésére is jó ez a technika – magyarázza Mészáros Endre hozzátéve, nyugodtan használjuk segédeszközként az ajtófélfát vagy a kilincset olyan területek masszírozására, melyet nem érünk el kényelmesen.

Végül, ha egy fárasztó nap után hazaesünk, nincs is frissítőbb és felüdítőbb élmény egy jó alapos talpmasszázsnál. Ne hanyagoljuk el ezt a területet sem, mert a talpon keresztül minden egyes szervünk működésére hatást gyakorolhatunk a lábujjaktól (fej), a sarokig (alsótest szervei). Az esti masszázsnak azonban nem kell magányos akciónak lennie. Egy jó kölcsönös masszázs jótékonyan hat az emberi kapcsolatokra, az érintésnek önmagában is gyógyító hatása van, még ha a párunk nem is valami jó masszőr – mondja a szakember.

Virágszirmos masszázs
Virágszirmos masszázs Bükfürdõn
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.