Mi vár az iszapkatasztrófa állatáldozataira?

A Veszprém Megyei Kolontárt és Devecsert érintő katasztrófa emberáldozatai mellett, rengeteg vadon élő és háziállat is elpusztult. Az élőhely pusztulása miatt, hathatós segítség nélkül további állatpusztulás várható.

Az elmúlt napokban több állatvédelmi szervezet is megmozdult, hogy segítséget nyújtson az iszapkatasztrófa állatáldozatainak. Az állatok többségének esélye sem volt a maró iszaplavinával szemben, ám a túlélőknek égető szükségük volt/van a mentésre, segítségre.

Az állatok mentésében részt vett többek közt a NOÉ Állatotthon Alapítvány Katasztrófacsoportja és a Rex Kutyaotthon Alapítvány is. A mentési akciók során sok súlyosan sérült kutyát és macskát, valamint különféle háztáji állatot sikerült kimenteni. Az állatvédő szervezetek az elmúlt héten megfeszített munkával mentették az iszapkatasztrófa állatáldozatait, s a szervezetek összefogásával minden állat megkapta a szükséges orvosi ellátást és elhelyezést.

A mentés koordinálására létrejött egy fórum, ide kerülnek fel a megmentett és segítségre váró állatok, a mentésben résztvevő szervezetek elérhetőségei, számlaszámai. Az állatok fényképes regisztrálása folyamatos, hiszen az a cél, hogy amint a körülmények engedik, visszajuthassanak az állatok eredtei gazdáikhoz.

Az állatok kitelepítésére nincs forgatókönyv

Azóta új helyzet alakult ki: Kolontárról kitelepítették az embereket és Devecseren is kilátásba helyezték az evakuálást. A kényszerűségből magukra hagyott állatok kimentéséről eddig senki sem gondoskodott, az állatok kiszolgáltatottan, egy részük bezárva vagy éppen láncraverve várja a sorsát. Kérdés: mi lesz a veszélyzóna állataival, ha újabb katasztrófa következik be?

A Rex Alapítvány becslése szerint a kitelepített és lezárt Kolontár községben több mint 200 kutya található a házaknál. Az állatvédők és a hatóságok és az állattulajdonosok naponta visszajárnak az állatokat ellátni, azonnali elhelyezésük az állategészségügyi hatóság szerint nem indokolt, ezért az állatvédők nem kaptak engedélyt az állatok elszállítására. A Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetség és a Rex Alapítvány vezetősége a hatóságokkal jelenleg egyeztet a veszélyzónában rekedt kutyák esetleges kimenekítéséről.

 

 

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
A Fővárosi Vízművek ökotoxikológiai laboratóriumának laboránsa a Duna mintavízében úszó zebradánió teszthalakat vizsgálja a folyó szennyeződését után kutatva
Budapest, 2010. október 11. Ser Hajnalka, a Fővárosi Vízművek Zrt. ökotoxikológiai laboratóriumának laboránsa a Duna mintavízében úszó zebradánió teszthalakat vizsgálja. A Fővárosi Vízművek Zrt. az ajkai vörösiszap-szennyezést követően rendszeresebben méri a Duna vízminőségét a laboratóriumban. MTI Fotó: Balaton József
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.