Mi vár az iszapkatasztrófa állatáldozataira?
Az elmúlt napokban több állatvédelmi szervezet is megmozdult, hogy segítséget nyújtson az iszapkatasztrófa állatáldozatainak. Az állatok többségének esélye sem volt a maró iszaplavinával szemben, ám a túlélőknek égető szükségük volt/van a mentésre, segítségre.
Az állatok mentésében részt vett többek közt a NOÉ Állatotthon Alapítvány Katasztrófacsoportja és a Rex Kutyaotthon Alapítvány is. A mentési akciók során sok súlyosan sérült kutyát és macskát, valamint különféle háztáji állatot sikerült kimenteni. Az állatvédő szervezetek az elmúlt héten megfeszített munkával mentették az iszapkatasztrófa állatáldozatait, s a szervezetek összefogásával minden állat megkapta a szükséges orvosi ellátást és elhelyezést.
A mentés koordinálására létrejött egy fórum, ide kerülnek fel a megmentett és segítségre váró állatok, a mentésben résztvevő szervezetek elérhetőségei, számlaszámai. Az állatok fényképes regisztrálása folyamatos, hiszen az a cél, hogy amint a körülmények engedik, visszajuthassanak az állatok eredtei gazdáikhoz.
Az állatok kitelepítésére nincs forgatókönyv
Azóta új helyzet alakult ki: Kolontárról kitelepítették az embereket és Devecseren is kilátásba helyezték az evakuálást. A kényszerűségből magukra hagyott állatok kimentéséről eddig senki sem gondoskodott, az állatok kiszolgáltatottan, egy részük bezárva vagy éppen láncraverve várja a sorsát. Kérdés: mi lesz a veszélyzóna állataival, ha újabb katasztrófa következik be?
A Rex Alapítvány becslése szerint a kitelepített és lezárt Kolontár községben több mint 200 kutya található a házaknál. Az állatvédők és a hatóságok és az állattulajdonosok naponta visszajárnak az állatokat ellátni, azonnali elhelyezésük az állategészségügyi hatóság szerint nem indokolt, ezért az állatvédők nem kaptak engedélyt az állatok elszállítására. A Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetség és a Rex Alapítvány vezetősége a hatóságokkal jelenleg egyeztet a veszélyzónában rekedt kutyák esetleges kimenekítéséről.