Libatépés manipulált felvételeken - feljelentett svéd tévések
A feltehetően évekkel ezelőtt készült felvételek valóban szakszerűtlen, állatkínzásnak minősíthető tevékenységet rögzítenek, de az is alappal feltételezhető, hogy éppen az újságíró ösztönzésére, bíztatására történt az egész, és a felvételek készítését valójában nem állatvédelmi szempontok, hanem sokkal inkább gazdasági érdekek, megfontolások mozgatták - mondta az MTI érdeklődésére az egyik feljelentő, a Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátora.
"Vajon, hogy pottyant le egy svéd újságíró Harkakötöny település határában?" - kérdezte Szilágyi István.
Hozzátette, hogy megtalálták a filmbeli helyszínt, ahol 6-8 évvel ezelőtt tartottak libát, de nem a filmben szereplő cég, tehát a "felvételek manipuláltak". A film készítőjének pedig feljelentést kellett volna tennie, ha bűncselekményt észlel.
Szilágyi István elmondta, hogy civil állatvédők is rendszeresen készítenek és közzétesznek olyan felvételeket, amelyek állatkínzást dokumentálnak, ám eddig sosem merült fel, hogy azok manipuláltak lennének. Szomorú, hogy ez éppen egy állítólagos tényfeltáró újságíró tevékenysége kapcsán vetődik fel.
Hozzátette, hogy a Czerny Róbert civil állatvédelmi ombudsmannal közös feljelentést azért a Legfőbb Ügyészséghez juttatják el, mert a bűncselekmény helyszíne bizonytalan, az elkövető pedig külföldi.
Az MTI-hez eljuttatott feljelentésben a magyar állatvédők indítványozzák többek között a svéd tévés kihallgatását és az állatkínzás tetteseinek felkutatását is.
A feljelentés tartalmazza, hogy a Magyar Televízió híradója február 2-án mutatta be a "rejtett kamerás" felvételt, amelyet "állítólag a svéd TV4 televízió készített" Magyarországon, egy libatolltépő telepen.
"A magyar állatvédő szervezetek körében is nagy felháborodást kiváltó filmkockák alapján - amelyeken látható, hogy az állatok a tolltépés során sérülést szenvednek - Magyarországon a gyanúsított büntető feljelentést nem tett, ezért cselekménye nem tekinthető tényfeltáró újságírói munkának" - áll a feljelentésben.