Elektronikus szemmel lát a vak férfi
A Ron nevű 73 éves férfi a londoni Moorfield szemklinikán kapott műszemet hét hónapja. A berendezésnek köszönhetően a harminc évvel ezelőtt megvakult páciens látja az úttestre festett fehér jeleket, és külön tudja válogatni eltérő színű zoknijait.
Az Argus II fantázianevű "műszem" egy szemüvegre épített miniatűr videokamera és egy videoprocesszor. Ezek vezeték nélkül küldenek jelet a szemgolyó felszínére tapasztott apró érzékelőre, amely parányi kábelen keresztül továbbítja az impulzusokat a retinára, a szem ideghártyájára ültetett elektródáknak. Az elektródák a beérkező impulzust a szemidegnek adják át, amely az agyba vezeti őket. A páciens annak megfelelően lát sötét és világos pontokból álló alakzatokat, hogy a szemébe ültetett hatvan elektróda közül éppen melyik kapott impulzust.
A fejlesztők azt remélik, hogy a bionikus szem használói a zokniválogatásnál többre is képesek lesznek. Ron mindenesetre már attól is csodálatosan érzi magát, hogy harmincévnyi sötétség után újra fényeket láthat, hogy a fehér holmikat külön tudja válogatni a színesektől.
Az Argus műszemet a Second Sight nevű amerikai cég fejlesztette ki. A világon eddig tizennyolc páciens kapott ilyen eszközt, hármat a brit Moorfield klinikán ültettek be. A kezelés olyan, Ronhoz hasonló betegeken segíthet, akik az úgynevezett retinitis pigmentosa nevű kórban szenvednek. Ez a betegség az ideghártya (retina) genetikai hibán alapuló leggyakoribb megbetegedése, melynek lényege a fényérzékelő sejtek működésének fokozatos kiesése, illetve romlása. Magyarországon 2000-3500-ra tehető ezen betegségben szenvedők száma, világszerte másfél millióra becsülik az érintettek számát.
Lyndon da Cruz sebész szerint az implantátum legalább fél évig stabilan megül a szemen, és megbízhatóan dolgozik. A bionikus szemmel már két éve folynak a kísérletek, de Ron sebésze szerint ma még csak az út elején tartanak. A BBC-nek nyilatkozó Gregoire Cosendai, a bionikus szemet kifejlesztő Second Sight munkatársa szerint is nagyon sok munka vár még a fejlesztőkre, mire olyan eszközzel tudnak előállni, amelyik a jelenleginél jobb látást tud biztosítani.
A brit férfinak, Ronnak (akinek a vezetéknevét a BBC nem árulta el) már csak egyetlen vágya van: "hogy egy szép estén az utcán sétálva megláthassam a holdat".