Vérvételügy: etikai vétség
Lezárult a rendőrségi vizsgálat a nagy visszhangot kiváltó pécsi iskolai vérvétel ügyében. Mint arról beszámoltunk, november 13-án a Bánki Donát Általános Iskolában vért vettek tíz, negyedik osztályos gyerektől, akik közül hétnek a szülei nem tudtak erről. A vérvételt Ruzicska Zsolt szülész-nőgyógyász végezte, a nyert adatok az orvos feleségének szakdolgozatához kellettek.
A szülész a vérvétel másnapján utólag engedélyt kért és kapott a hét gyerek szüleitől, ennek ellenére a pécsi önkormányzat - mint iskolafenntartó - a rendőrséghez fordult. Zsobrák Pétertől, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől megtudtuk, hogy az engedély nélkül végrehajtott vérvétel miatt az orvos ellen egészségügyi önrendelkezési jog megsértésének gyanújával indulhatna büntetőeljárás, ám erre csak akkor kerülhetne sor, ha az érintett szülők ezt magánindítványban kezdeményeznék. Mivel ők nem éltek ezzel, a rendőrség lezárta a vizsgálatot.
A vérvétel körülményeit az ÁNTSZ is vizsgálta. Schäffer Károly, az ÁNTSZ dél-dunántúli intézetének főorvosa elmondta: mivel a vérvétel egy kutatás része volt, engedélyt kellett volna kérni a Regionális Kutatásetikai Bizottságtól. Ez elmaradt, így az orvos etikai vétséget követett el. Ezt a Magyar Orvosi Kamara vizsgálja, és súlyos etikai vétség esetén el is tilthatják az orvost hivatása gyakorlásától.
A történethez tartozik, hogy Ruzicska felesége visszavonta szakdolgozatát, amelyben azt vizsgálta volna, hogy bizonyos táplálékkiegészítők miképp hatnak a fiatal sportolók terhelhetőségére. Ennek érdekében tizenegy tizenéves tornászlány több hónapon át szedte az egyik külföldi gyár táplálékkiegészítőjét. A szert Ruzicska biztosította. Az ÁNTSZ szerint a készítmények nem rendelkeznek forgalmazási engedéllyel. Ha ez beigazolódik, értesítik a fogyasztóvédelmet.