Déli gyümölcs Budán
Teraszunkról kedélyesen köszöngethetünk a napozó szomszédoknak, de kis szerencsével az épületek között átívelő üvegezett folyosóra is rálátunk.
Az építtetők mindent elkövettek, hogy a tüzet távol tartsák: a kékre festett lépcsőház és a kukatároló fémajtaja egyaránt éghetetlen, és a lakásokban sem fűtési, sem konyhai célra nem vezetik be a gázt.
Az állott levegőt szobánként egy résszellőző juttatja ki a hőszigetelt üvegezésű ablakon, míg a mellékhelyiségekben késleltetett kapcsolású fali ventilátor működik, amely közös légcsatornába kötve a tetőn keresztül távolítja el a párát. A konyhai szellőzés a tűzhely elszívójához kötött bekötőcsonkkal történik, de a kamraszekrény is ventilátorral szellőzik. Az ablakot tulajdonképpen már ki se kell nyitnunk. Sőt az acélbetétes bejárati ajtót sem, hiszen a kukucskálólyukon keresztül minden tökéletesen megfigyelhetünk.
A mérőórákat a folyosóra száműzték, hogy ne zavarják a lakás összképét, de a közműbekötés 70 ezer forinttal növeli a vételárat. A földszinti és a pinceszinti teremgarázsban 2,5 millió forintért lehet parkolót váltani, ami nem kötelező, bár a környéken nem könnyű parkolóhelyet találni. Kizárólag a Bartók Béla út nem fizetős, a mellékutcák mind parkolójegyesek, és az ellenőrök szigorúak, ahogy ezt egy helyi lakostól hallottam. A tárolók azonban már mind elfogytak.
A belső kertre néző, 54 négyzetméteres lakás nyugati fekvésű, a teraszról tehát a naplementében gyönyörködhetünk, amint a Sas-hegy ormain lebukik a nap. A lakásban a nappali közrefogja a két hálót, ezért hangoskodni csak közös megegyezéssel lehet, és a fürdő, illetve mosdó csak az egyik szobából közelíthető meg könnyedén. A lakás alaprajza leginkább egy téglalapra emlékeztet némi kitüremkedéssel, nincsenek izgalmas zegzugok.
A 62 négyzetméteres otthon a nyolcadik emeleten kapott helyet, déli fekvése biztosítja a fényt. Három terasz is található a lakásban, az egyik csak egy kis könyöklő, innen az elhaladó vonatot bámulhatjuk, a másikból a közeli szomszéd házat, igazán csak a harmadik mondható kellemesnek. Az elrendezés majdnem klasszikus (jobbra mosdó, mellette fürdő, balra az amerikai konyhás nappali), de a mosdó előtti gardrób némiképp furcsán hat, mivel minden alkalommal keresztül kell haladnunk rajta.
A hetedik emeleti, 56 négyzetméteres lakás a belső kertre néz, keleti fekvésű, ezért napos. A teraszról a Citadellát nézhetjük, de a Gellért-hegy csücskét a hálóból is elcsíphetjük. A hajlék elrendezése meglepő, hiszen megszoktuk, hogy belépéskor a mosdó fogad, de itt egyenesen az amerikai konyhás nappaliba érkezünk. Ebből nyílik a közlekedő a két hálóval, a mosdóval és a fürdővel. A közlekedő egyetlen funkciót tölthet be: szekrényt építhetünk az egyik falába. A hosszúkás teraszra bármelyik szobából kiléphetünk.
A szintén hetedik emeleti, délnyugati fekvésű, Hamzsabégi útra néző, 54 négyzetméteres a Mandarin Kert egyik legbájosabb lakása: 27 négyzetméteres teraszáról a szemközti családi házakat és a felüljárót is megcsodálhatjuk. A vonatsínek előtte futnak ugyan, de ez nem a legforgalmasabb pályaszakasz, és jusson eszünkbe a Belleville-randevú, ahol szintén hatalmas élményt nyújtott az állandó vonatzakatolás. A főszereplő még évekkel később is ezzel álmodott.
Az előszoba a lakás geometriai középpontjában helyezkedik el: ebből indul ki az amerikai konyhás nappali, a két háló, a mosdó és a fürdő. A terasz körbefolyja a helyiségeket, így a teret minden oldalról bevilágítja a nap.
Új építésű társasház, Hamzsabégi út 102.
Négyzetméterár: 410-480 ezer forint
Lakásár: az 56 nm-es lakás 17 nm-es terasszal 26,4 millió, a 62 nm-es 32,4 millió forint