Kiadja az Aranykéz utcai robbantót Csehország

A prágai bíróság tegnap úgy döntött, hogy eleget tesznek a budapesti hatóságok kérésének, és kiadják Magyarországnak Jozef Rohác szlovák állampolgárt, akit több véres merénylet elkövetésével gyanúsítanak.

A kiadatás feltétele, hogy először Rohác Csehországban elkövetett bűncselekményei ügyében döntsenek. Miután ott ittas vezetés miatt vádolták meg, feltehetően csak feltételes büntetést és pénzbírságot kap. A gyanúsított fellebbezése miatt kiadatásáról a cseh legfelsőbb bíróság dönt.

A "Patkány" gúnynevű férfi tíz évvel ezelőtt tűnt el, mindenki halottnak hitte, október 26-án fogták el Prágában. A Rohác csoportjához tartozó 33 éves Jozef Hamala vette a robbantáshoz használt Polskit hamis papírokkal. Ám a rendőrség senkit sem körözött az Aranykéz utcai merénylet miatt, mert a merénylettel összefüggésbe hozott szállodaszobában talált ujjlenyomatoknak nem volt gazdája. Igaz: a Fővárosi Főügyészség már július 15-én elrendelte a 2001. november 14-én felfüggesztett Aranykéz utcai nyomozás folytatását. Az elmúlt években a szlovák és a magyarországi sajtóban olyan információk is megjelentek, amelyek szerint a kilencvenes években elkövtett többi budapesti robbantáshoz (Országháza, FKGP-székház, Torgyán-villa, Szájer József lakása) is köze lehetett.

Rohác ellen nemzetközi elfogatóparancsot egyetlen ügy kapcsán adott ki a magyar rendőrség: egy 1997-ben Seres Zoltán ellen végrehajtott merényletkísérlet miatt: ujjlenyomata megegyezett a pokolgép belsejében rögzítettével.

Mindkettőjüket azzal gyanúsítják a lapok, hogy Szlovákiában is számos merényletet követtek el. Állítólag 1996 áprilisában ők helyeztek el pokolgépet Jozef Remiás gépkocsija alá. Remiás volt az egyik fontos tanú ifjabb Michal Kovác, a volt szlovák elnök fia, 1995. augusztusi elhurcolásának ügyében. Ő tartotta a kapcsolatot a csallóközi származású Fegyveres Oszkárral, aki állítólag részt vett az elhurcolásban, s életét féltve azóta is külföldön bujkál.

Lapunk megkeresésére Svetlana Husárová, a pozsonyi főügyészség szóvivője közölte: Szlovákiában semmilyen nyomozás sem folyik Rohác ellen, nem is gyanúsítják semmiféle törvénysértéssel, ezért Pozsony nem kérte a kiadatását.

Jozef Rohácot a hivatalos cseh közlés szerint néhány héttel ezelőtt Prágában fogták el. Ittasan vezetett, s az őt igazoltató rendőrök gyanúsnak találták azokat az okmányokat, amelyeket átadott nekik. Ezért előállították, s mintegy tízórás vizsgálódás után kiderült, hogy az iratai hamisak. Ekkor derült fény arra, hogy valójában az Interpol által körözött személyről van szó.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.