Függönyt fel!
Sokféleképpen viszonyulnak Európában a függönyökhöz. Az északi országokban például semmi sincs az ablakokon - érthető, nem akarják kizárni azt a kevés fényt. Kicsit délebbre, Hollandiában és Belgiumban már egészen más oka van a függönytelenségnek: évszázadokkal ezelőtt, amikor szinte minden férj hónapokat töltött a tengeren, a feleségek így bizonyíthatták erélyességüket, hiszen a csupasz ablakokon át bárki beláthatott a lakásokba. A tengerészférjek kora lejárt, de a szokás megmaradt.
Délebbre, így hazánkban is védekezni kell a tűző napsugaraktól, de természetesen a függönnyel azt is szeretnénk megakadályozni, hogy belássanak otthonunkba. Manapság a praktikus funkciók mellett dekorációs elemként is egyre nagyobb szerep jut a függönyöknek.
Mielőtt elkezdenénk anyagot keresgélni, érdemes néhány dolgot eldönteni. Például, hogy csak fényáteresztő függönyt szeretnénk, vagy sötétítőt is. Ha van spaletta, redőny vagy reluxa, nincs szükség az utóbbira, de díszítésként még mindig elhelyezhetünk egyet-egyet az ablak két oldalán. Amennyiben ezekkel árnyékolni is kívánunk, érdemes sűrű szövésű anyagot, esetleg blackoutot (teljesen fénykizáró anyagot) választani, a mennyiség kiszámításánál pedig figyelembe kell venni, hogy lehetőség szerint jóval túl kell nyúlnia az ablak szélén. Ha hangsúlyozni szeretnénk az ablakot, szóba jöhet a függöny tetején egyszerűbb vagy bonyolultabb formájú drapéria: ezzel akár a karnist is eltakarhatjuk, de funkciója lehet pusztán a díszítés is. Igaz, ez nem épp minimál enteriőrbe ajánlott, sokkal jobban mutat egy barokkra hajazó szobában. A forma, a hossz megtervezésénél azt is figyelembe kell vennünk, lesz-e fűtőtest a függöny közelében, van-e gyakran nyitogatott erkélyajtó az ablakok mellett/között, de azt is, hová helyezhető a karnis.
Ezek után választhatunk anyagot. Fényáteresztő függönynek vásárolhatunk természetes, lágy esésű anyagot, mint a len, fényesebb, ridegebb, műszálas terméket, mint az organza, vagy a kétféle típus jó tulajdonságait ötvöző kevertszálas textileket (a lenhatású anyagok például puhák, lágyak, de nem gyűrődnek és nem mennek össze annyira). Ezekből általában az ablak szélességének kétszeresét kell megvásárolnunk a szép hullámokhoz. Kivételek is vannak, mint mondjuk az organza: ebből háromszoros mennyiség kell, de számoljunk azzal, hogy az anyag merevsége miatt a függöny alján viszonylag nagy hullámokat kapunk. Ha többféle anyagból szeretnénk megvarratni a függönyt, vásárlás előtt mindenképpen kérjük ki szakember tanácsát, mert nem mindegy, mit mivel akarunk párosítani: azokat az anyagokat, amelyek mosás, tisztítás után eltérő mértékben mennek össze, nem célszerű házasítani.
Letisztultabb, egyszerűbb enteriőrökbe választhatunk lapfüggönyt, vagy rolót - utóbbi lehet a hengerre felgöngyölíthető változat, vagy a különböző hullámokba összehúzható római roló is. Ezek nagy előnye a helytakarékosság és a könnyű kezelhetőség.
A karnis kiválasztását - a szoba stílusa mellett - szintén több szempont befolyásolja. Rúdkarnis nem tehető a menynyezetre, sem íves falra, a hoszszabb rudak esetén szükséges több felfüggesztés pedig megakasztja a függönyt, amelyből maximum kettő kerülhet fel rá (tehát, ha fényáteresztő és sötétítő függönyt is szeretnénk, már nem tudunk drapériát, vagyis díszcsíkot tenni a függöny felső részére). A normál karnisokkal sem lehet íves falat függönyözni, de ez megtörhető, és ha a törés nem túl meredek (nagyobb, mint 120 fok), még el is húzható a függöny. Íves falakra a sínek jelentik a megoldást, hiszen ezek hajlíthatók, akár mennyezetre is szerelhetők.
Nem szabad elfelejtkezni a kiegészítőkről sem. Egy jól megválasztott elkötő, legyen textilből, gyöngyből, vagy akár fémből, egy egyszerű függönyt is hangsúlyossá tesz. A különböző láncok, elhúzók elsősorban praktikusak legyenek, de segítségükkel szintén érdekesebbé, izgalmasabbá tehetjük az ablak környékét.