Halálos falomlás
A volt Bolyai János Katonai Műszaki Főiskola több napja bontás alatt álló Üllői úti épületének homlokzata szombaton maga alá temetett egy járókelőt, amikor leomlott. A férfi meghalt. A helyszínre érkező tűzoltók és mentők további áldozatokat, sérülteket nem találtak. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtóügyeletén azt mondták: több épületet bontanak egyszerre a helyszínen, a leomlott ingatlanon reggel belülről dolgoztak a munkások, de a szerencsétlenség idején nem voltak ott. Az épület felső szintje hirtelen dőlt le az útra, az áldozatot a törmelék alatt találták meg.
Gedeon András, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) szóvivőjének tájékoztatása szerint két munkagép végezte a bontást, és a helyszínt biztosították. Szakértők nem zárják ki, hogy a félig ledőlt ház tovább omlik, ezért az Üllői útra vezető bekötőutat, ahová a törmelékek lezúdultak, lezárták. A műszaki vizsgálatot a baleset körülményeinek feltárása utánra ígérik.
Az OMMF statisztikája azt mutatja, hogy egyre többen szenvednek súlyos sérüléseket vagy halnak meg munka közben. A legtöbb halálos munkabaleset a tíznél kevesebb munkást foglalkoztató mikrovállalkozásoknál következett be, ahol a védőeszközök és az orvosi alkalmassági vizsgálat, valamint a kockázatértékelés hiánya miatt fokozott a balesetveszély. A munkavédelmi szakemberek tapasztalata szerint ott, ahol a feketemunka dívik, a munkavédelmi követelmények biztosítása is elmarad. A munkaadók ugyanis nemcsak a bérjárulékokon, hanem a biztonságot adó berendezések beszerzésén is spórolnak sok helyen.
Mindazonáltal tavaly egész évben 20 922 munkahelyi balesetet jelentettek be a hatóságnak, közülük 118 volt halállal végződő. Idén szeptember végéig már 15483-an sérültek meg munkahelyükön - legalábbis ennyit regisztráltak -, s több mint nyolcvanan soha többé nem mennek már haza. Leggyakrabban az építkezéseken történik tragédiába torkolló baleset, de a szállítmányozás, a raktározás és a kereskedelem is veszélyes munkaterület. Néhány napja például a Zala megyei Cserszegtomajon egy teherautó rakománya dőlt pakolás közben két munkásra, egyikük meg is halt.
A legveszélyeztetettebb ágazatok közé tartozik a villamos ipar is: tavaly 71-en haltak meg áramütés miatt, idén októberig már 67-en. Szakértők szerint a többnyire alvállalkozókként dolgozó villanyszerelőknek hiányos a szakmai felkészültségük és helyismeretük.
Az utóbbi hetekben megsokasodtak a súlyos következményekkel járó munkahelyi balesetek más területeken is. Tiszavasváriban például egy vegyészeti gyárépület bontása közben egy munkás lábát maró folyadék roncsolta szét, amikor ráömlött. Az eset súlyosságát mutatja, hogy a férfit mentőhelikopter vitte kórházba. A fővárosban, a volt budai Skála helyén épülő új üzletház építkezésén egy szerkezeti elem zsaluzata omlott le, három munkás súlyos sérüléseket szenvedett. S egy tegnapi hír: ablaktisztítás közben, nyolc méter magasságból lezuhant egy munkás a miskolci plázáról. Életveszélyes sérüléseket szenvedett. A férfi alpintechnikával, kötélen lógva tisztította az üzletközpont üvegtábláit, amikor lezuhant - közölte a rendőrség illetékese. A baleset körülményeit itt is szakértők bevonásával vizsgálják.