Múmiák az Andokban
Múmiákat nemcsak Egyiptomban lehet találni, hanem Észak-Peruban is. Bátor kutatók egy csoportja az Andokban egy elfeledett perui népcsoport, a chachapoyák nyomába eredt, mert hitte, hogy olyan helyre bukkan, amelyet még nem fosztottak ki a sírrablók. A chachapoya kultúra időszámításunk szerint 700 és 1500 között virágzott, a népet az ősök végtelen tisztelete és az örök életbe vetett hit jellemezte. Halottaikat bebalzsamozták, és magasan fönt, a sziklafalon síremléket építettek számukra. A holnap megjelenő, Az Andok múmiái című DVD-mellékletünkből e nép olyan különös tulajdonságaira is fény derül, minthogy a múmiák nevében adót szedtek, vagy azok nevében tartottak egyben egy-egy közösséget.
A chachapoyákról azonban keveset tudunk. Írásbeli emléket hiába keresnénk, mert nem írtak. A róluk szóló ismereteinket XVIII. századi spanyol utazóktól tudjuk. Kézjegyüknek építészeti emlékeik tekinthetők. Mészkőből és homokkőből emelt fellegváraikban elkülönülten éltek a chachapoyák. Önálló közösségeik nem alkottak szerves egységet, inkább laza hálót. Harcias népség volt, akik áldozataik fejét is levágták. Sámánjaik messzeföldön híresek voltak, olykor még egymást is megdelejezték.
A félmilliós chachapoyákat a délről támadó inkák 1470-ben leigázták, de a legyőzöttek a következő fél évszázadban időről időre fellázadtak. A spanyolokban megmentőjüket látták, de tévedtek. Ugyanúgy a rabszolgaság várt rájuk, mint az inkákra. Az európaik által behurcolt himlő és influenza a chachapoyák nyolcvan százalékát elpusztította, a megmaradtak nyomtalanul eltűntek.
Fellegváraik, épületeik, illetve síremlékeik azonban hosszú ideje izgatják a kutatókat és a sírrablókat. A halottak mellé ugyanis használati eszközöket tettek, olykor aranytárgyakat, amelyeket a döntően földműves sírrablók jó pénzért eladhattak. Az értékekért folyó versenyfutásban a régészek mindig lemaradtak, nekik csak a kifosztott sírhelyek maradtak. De egy expedíció sikerrel járt és egy eldugott helyen, egy roppant nehezen megközelíthető sziklafalon egy érintetlen sírhelyre lelt. Tíz múmiára bukkantak, amelyek mellett edények, kosarak és régészeti szempontból egyéb felbecsülhetetlen jelentőségű tárgyak hevertek. Most az egyszer a tudomány győzött. Hogy miként, nos azt mutatja be a holnapi DVD.