A rendőrség cáfolja a DNS-adatbázis létét
Mint azt időközben a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság (CSMRFK) illetékesétől megtudtuk, a szóban forgó ellenőrzési akcióra az M5-ös autópálya szatymazi pihenőhelyén, valamint a balástyai és a kisteleki lehajtók környezetében 2008. szeptember 30-án került sor. Itt elsősorban az alkohol- és kábítószer-használat gyakoriságát tesztelték az autósok körében, méghozzá egy uniós projekt, az úgynevezett DRUID (Driving Under the Influence of Drugs) program keretében.
A Szegedi Tudományegyetem Igazságügyi Orvostani Intézete közreműködésével végzett vizsgálatban a forgalomból véletlenszerűen kiintett gépjárművezetők alkoholos befolyásoltságát mérték kérdőíves, illetve szondás módszerrel. Az esetleges gyógyszer- és kábítószer-fogyasztás ellenőrzésére nyálmintát is vettek a helyszínen: mintegy 25-30 gépjárművezetőt kértek fel a részvételre, és közülük 17-en írták alá a beleegyező nyilatkozatot, illetve vállalták a tesztet, ami a nyálminta levételéből és fizikális orvosi vizsgálatból állt.
Pál János, a CSMRFK sajtószóvivője szerint a toxikológiai célú nyálmintavétel nem alkalmas DNS-vizsgálatra, ugyanis a mintavevő eszközt rögtön a szájból történő kivétel után egy reagens oldatot tartalmazó kémcsőbe helyezik, amely roncsolja a DNS-molekulákat.
A szóvivő azt is közölte, hogy a résztvevők személyi adatait sem rögzítették - a vizsgálatok eredményei csak tudományos célra használhatók fel, vagyis az eredményeknek szabálysértési és büntetőeljárási konzekvenciái nem lehetnek.