A panelsivatag aszkétái

A központi fűtéses, konvektoros lakások szobáiban a levegő páratartalma sivatagi. Sok ide kényszerített növény, ha mozogni tudna, a fűtött szobából inkább a hűvösebb, párásabb lépcsőházba menekülne. Vannak azonban nagy aszkéták, amelyek kifejezetten élvezik a panelt.

A radiátoros fűtésű lakásokban a száraz levegőre, a légköri aszályra érzékeny növények még akkor is sínylődnek, ha a cserepükbe elegendő víz jut. Mintha szárazon köhögnének, egyértelmű jelzéseket adnak: a leveleket hullatják, vagy a levélszéleik sárgulnak, esetleg a levélcsúcsok barnulnak - nagyjából ennyit mondtam kollégámnak, aki arra panaszkodott, hogy lakótelepi központi fűtéses lakásukban a műanyag növény az egyetlen, amelyik tartósan elviseli az ottani klímát: a száraz meleget és a gyakori szellőztetéssel járó huzatot, de még ez sem szegte kedvét. Ahogy bizonyára sokan mások is, növényeket szeretnének a lakásban tartani.

Azt tudni kell, hogy a sivatagi klímát, inkább a szerényebb külsőt mutató növények kedvelik. Azonban kellő türelemmel és felkészült ápolással, naponta többszöri vizittel sokféle, akár dekoratív növény is tartható az ilyen lakásokban. Azt azonban tudni kell, hogy télen még a szobanövények is pihennek, s ilyenkor általában hűvösebbet, kevesebb öntözést igényelnének, tehát nemcsak nagyobb odafigyeléssel kell az ilyeneket gondozni, hanem biológiai órájukat is át kell állítani, hogy túléljék a meleget.

A központi fűtéses lakásokban az emberek és növények együttélése nem egyszerű. A teljes komfortról, esetünkben valakinek le kell mondani, s általában a növény húzza a rövidebbet. Azzal is számolni kell, hogy többször kell öntözni, párásítani, s néha a lakásban sétáltatni, hűvösebb helyre kell őket szállítani.

A száraz levegőn bajba került növények felüdülnek, ha hetente egyszer, vagy akár többször is, néhány órára a fürdőszobába kerülnek és a fürdőkádban, vagy a zuhanyozótálcán trópusi esőben - langyos vízzel - lezuhanyozzák.

Míg a fűtött lakásban ilyenkor télen 30-40 százalékos a páratartalom, addig a fürdőszobában egész évben elegendő - 60-90 százalékos - páratartalom és kellemes meleg, az erre igényes növényfajok otthont találnak itt. A trópusi esőerdők honos növényeket lehet idetelepíteni. Ezek még akkor is jól érzik magukat, ha a fürdő ablaka keletre vagy északra nyílik. Ezek a növények ugyanis a szórt, tompa fényben is megélnek. A páfrányok buján terjeszkednek a kádszéli rakodón vagy egy, a sarokba rakott edényben. Az orchideák többsége buján és rendszeresen virágzik az ablakban. Igazi fürdőszobai csoda lehet a fán élő szarvasagancspáfrány. Egy mennyezetre erősített kosárba kell ültetni. Nagyon figyelmes gondozást igényel. Úgy kell öntözni, hogy az ültetési anyaga állandóan nedves legyen. Ez nem egyszerű, ezért a legjobb, ha úgy erősítik fel kosarát, hogy egyszerűen leemelhető legyen és a lavórban, vödörben egy gyors merítéssel meg lehessen nedvesíteni. Vízben azonban ne álljon, mert az esőerdőkben olyan helyet szokott magának választani, ahonnan a gyakori csapadék elfolyik. Nemcsak a száraz levegő okozhat elváltozásokat, a magas páratartalom is. Ezért, ha valaki csak rövid időre költözteti a fürdőbe, az amúgy nem oda való, csak a szobában a sivatagi betegség tüneteit mutató növényeit, figyelje a leveleket. Ha a leveleken és a száron a rothadás vagy szürke penészfoltok jelennek meg, akkor vissza kell költöztetni a növényt a szobába.

A jövő héten a kúszó szobanövényekről írunk.

Téli melegbe valók

A csíkolt lándzsarózsa (Aechmea fasciata) Brazíliából származik. Tartósan virágzik, a szárazságot elviseli, de szereti, ha naponta akár többször is öntenek vizet levélciszternájába.

A különböző kövirózsacserjék (Aeonium arboreum) a Kanári-szigetekről és Marokkóból érkeznek a magyar lakásokba. Kezdetben, ahogy az itt őshonos kövirózsák, a földön lapul, ha biztonságban és a számára kellemetes száraz melegbe kerül, lassan szárat növeszt, s mint egy napernyő felemeli fejecskéjét, s előbb-utóbb fácskává fejlődik.

Az amerikai agávék (Agave americana) az amerikai sivatagokban és a száraz panellakásokban igazán jól érzik magukat. Amíg kicsik, nincs baj velük, de a nagyobbacskák veszedelmes hajtásvégi tüskéik miatt már óvatosságra intő lakótársak.

Aloékból (Aloe-fajok) egész fajtakört lehet a száraz lakásokba költöztetni. Jól érzik magukat.

Míg megnő, kecses kis termetű a Vietnamból származó terpedt főnixpálma (Phoenix roebelenii), azoknak való, akik nagyobbacska növényeket szeretnének maguk körül.

A szanzavériák (Sansaveria-fajok) sem okoznak csalódást. A mostoha - a száraz meleg ilyennek számít - körülményeket is elviselő növények viszonylag hamar terebélyesednek, ezért, ha nem tartják kordában őket, gyorsan a cserepesek csúfjává növekednek. Vannak kis, törpe szanzavériák is.

Az aszparáguszok (Asparagus-fajok), ha elhanyagolják, rémes formát képesek mutatni, viszont a sarlós aszparágusz (A. falcatus) vagy a tömött klárisfű (A. densiflorus 'Meyeri') igazán csinos szobadísz.

Sok panellakásban él madagaszkári gumólábfa (Pachypodium lamerei), ha jól érzi magát, akkor néhány év alatt felér a plafonig, s tüskés bunkóként fenyegeti a családot.

Nem tud zöld ágra vergődni növényével? Kérjen segítséget a szerzőtől!

czaunerp@nepszabadsag.hu vagy www.kertesz.nolblog.hu

A nagy túlélők
A nagy túlélők
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.