Járványt terjesztő csiga a magyar határon
A Biomphalaria tenagophila nevű dél-amerikai tányércsigafaj egy életképes populációjának felfedezésének jelentőségét az adja, hogy ez a csigafaj egyike a vérmételykór ismert köztigazdáinak. (A köztigazda olyan organizmus, amelyben a parazita az életciklusának egy bizonyos szakaszában fejlődik.) A vérmételykór egy, a vérerekben megtelepedő laposféreg okozta megbetegedés, amely a malária után a legtöbb embert fertőző parazitás bántalom napjainkban. A vérmételykór jobbára csak a Föld meleg égövi területeire jellemző, miután a férgek lárvái életciklusuk egy bizonyos szakaszában olyan csigafajokban fejlődnek, amelyek csak a soha be nem fagyó, melegebb vizekben tudnak megélni. Emiatt ezeknek a csigafajoknak a mérsékelt égövben való megjelenésére és tartós megtelepedésére eddig senki nem számított.
A Bihar megyei populációra tulajdonképpen véletlenül bukkant rá két magyar zoológus, Fehér Zoltán (Magyar Természettudományi Múzeum) és Deli Tamás (Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága), hiszen a robogányi meleg vizű forrás kifolyójában egy már feltehetően kipusztult faj egyedei után kutattak. Az általuk talált csigákat anatómiai és molekuláris biológiai módszerekkel a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán azonosította Majoros Gábor és Földvári Gábor. Vérmételylárvákat eddig még szerencsére nem találtak a robogányi csigákban, tehát a most felfedezett állomány pillanatnyilag nem jelent közvetlen közegészségügyi veszélyt.
A testükben vérmételyt hordozó emberek azonban a világ minden táján megfordulhatnak, és a belőlük széklettel, vizelettel külvilágba jutott peték fertőzhetik a vizekben bárhol élő csigákat, amelyek viszont más embereket fertőzhetnek a métellyel. A helyi szociokulturális körülmények - a falusiak fürdésre és mosásra használják a forrást - fokozott kockázatot jelentenek az állomány esetleges fertőződéséhez, így a most megtalált populáció potenciális veszélyt jelenthet a vérmételykór európai terjedése szempontjából.
Eddig is voltak példák, hogy a mérsékelt övi területeken megfelelő körülmények között (langyos vizű források, üvegházak, ipari hűtővizek elfolyói) trópusi fajok telepedtek meg, ez az eset most arra figyelmeztet, hogy a trópusi jövevények között olyanok is lehetnek, amelyek járványügyi szempontból kockázatot jelentenek. Fehér Zoltán szerint ez az eset arra hívja fel a figyelmet, hogy fel kell készülnünk az ilyen fajok betelepülésének korai felismerésére. Ezért a hazai meleg vizek élővilágának felmérését és rendszeres monitorozását javasolja.