Három év kínszenvedés, aztán meglátjuk

A magyar ingatlanpiacot sem kíméli a hitelválság. A fejlesztők új beruházáshoz most szinte egyáltalán nem kapnak kölcsönt, az irodaházak bérlői pedig díjemelésre, míg a lakosság drágább hitelekre számíthat.

Bár a magyar Európa egyik legegészségesebben fejlődő ingatlanpiaca, s nálunk nem alakult ki árbuborék, a hitelpiaci válság már Magyarországon is komolyan érezteti hatását és ez csak rosszabb lesz - mondta tájékoztatóján Futó Gábor, az egyik legnagyobb magyar ingatlanfejlesztőnek számító Futureal-csoport vezérigazgatója. A bankok most szinte egyáltalán nem hajlandóak finanszírozni az új beruházásokat, pénzt csak a folyamatban lévő fejlesztésekre adnak. A jelenlegi fagyos hangulat néhány hónap múlva enyhülhet, ám a bankok a korábbinál lényegesen szigorúbb feltételek mellett adnak csak hitelt a fejlesztőknek, s akkor sem mindenkinek - tette hozzá. A korábban 15-20 százalékos önrész 30-35 százalékra is felmehet, s a bankok elvárják majd a 30 százalékos előértékesítést is. Ezeknek a feltételeknek rengeteg beruházás és fejlesztő nem tud majd megfelelni és emiatt sok, főleg kisebb és közepes méretű beruházó tűnhet el a piacról, a kevesebb megbízás miatt pedig tömegével mehetnek tönkre a kivitelezőcégek is. Futó arra számít, hogy a hazai építőipari vállalkozásoknak akár a fele is áldozatul eshet.

A hitelválságot itthon elsősorban a kereskedelmi ingatlanok (befektetési céllal épített irodaházak, bevásárlóközpontok, raktárbázisok) piaca sínyli meg. - Három év kínszenvedés jön - mondta Futó. Mivel a befektetők egyáltalán nem vagy csak drágán jutnak banki forrásokhoz, ezért lényegesen kevesebbet vásárolnak, mint korábban, ami az árak csökkenéséhez vezet. Emiatt, illetve a projektfinanszírozás szigorodása miatt lényegesen kevesebb irodaház épül majd Magyarországon - tette hozzá Tatár Tibor. A Futureal Development Zrt. vezérigazgatója szerint a most folyamatban lévő beruházásaikat még befejezik a fejlesztők, utána azonban látványos viszszaesésre lehet számítani. Az árak csökkenése azonban nemcsak beruházások volumenére lesz hatással, hanem a bérleti díjakra is. Az épületek üzemeltetői ugyanis a növekvő hozamelvárásokat a bérleti díjak emelésével ellensúlyozzák majd. Futó arra számít, hogy két-három év alatt 20-25 százalékkal nőhetnek a bérleti díjak, s a kínálat szerény bővülése miatt a mainál lényegesen kisebb kedvezményekre is fel kell készülniük a cégeknek.

Természetesen a magyarországi lakáspiacot sem hagyja érintetlenül a hitelválság, ám Földi Tibor, a Cordia Zrt. vezérigazgatója arra számít, hogy a kereslet és a kínálat szűkülése nagyjából kiegyenlíti egymást, s a szektor, bár halkabban, mint eddig, de továbbra is jól muzsikál. A vállalati hitelezés terén már szigorítottak a bankok, s ha kisebb mértékben is, de erre lehet számítani a lakossági kölcsönök, így a lakáshitelezés terén is. Emiatt a fizetőképes kereslet csökkenni fog, ám eközben a kínálati oldal is szűkül, mivel a fejlesztők még nehezebben jutnak hitelhez. Földi arra számít, hogy az új lakások ára - elsősorban a kivitelezési költségek emelkedése miatt - átlagosan tíz százalékkal nőhet évente, s ha nem is ilyen mértékben, de ezt a használtak ára is követi majd.

Futureal-fejlesztés az épülő Corvin sétányon
Futureal-fejlesztés az épülő Corvin sétányon
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.