Ünneplés előtt karantén a kínai űrhajósoknak

A Kínában történelmi küldetésként értékelt utazás során a legénység egyik tagja, a 42 éves Csaj Cse-Kang első kínaiként szombaton 15 perces űrsétát tett.

A leszállási manővert a kínai televízió egyenes adásban közvetítette. Korábban az Új Kína hírügynökség közölte, hogy a három "tajkonauta", ahogyan kínai nyelven az űrhajóst hívják, kitűnő egészségnek örvendett a Föld légkörébe való visszatérés kényes művelete után. A leszállás után azonban mintegy két hétre karanténban tartják őket, a várható, nemzeti hősöknek kijáró ünneplés előtt. A korábbi kínai űrhajósokat is elhalmozták ajándékokkal, kitüntetésekkel, családjaik luxusházakba költözhettek, még népi operákat is bemutattak tiszteletükre.

A kínai televízió egyébként élőben közvetítette azt is, amikor az egyik tajkonauta a hazai fejlesztésű szkafanderében elsőként kilebegett az űrjármű zsilipajtaján. Azt is láthatták a kínaiak milliói, amint egy újabb alak hagyja el az űrhajót egy kis időre, hogy egy kínai zászlócskát adjon át Csaj Cse-Kangnak, amelyet az egy külső kamera előtt meglengetett. Közel tizenöt perc elteltével az űrhajós biztonságosan visszatért, és bezárta maga mögött a zsilipajtót. A tízrétegű űrruha 120 kilót nyom, előállításának költségei 4,4 millió dollárra rúgtak.

Kínai ember Jang Li-vej személyében a Sencsou-5-ös űrhajón 2003 őszén járt először a kozmoszban, és ezzel Kína a Szovjetunió és az Egyesült Államok után a világ harmadik olyan országává vált, amely saját területéről, saját fejlesztésű űreszközeivel embert juttatott a kozmoszba.

Kína azt tervezi, hogy a jövőben saját űrállomást is Föld körüli pályára állít, és ugyancsak céljai között szerepel, hogy embert küld a Holdra.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.