Kutyák segítik a bostoni túlélők gyógyulását

Speciálisan képzett kutyákkal segít a bostoni merénylet sérültjeinek feldolgozni a történteket a Luteránus Egyház Jótékonysági Szolgálata.

Öt golden retriever segít feldolgozni a hétfőn történteket a bostoni merénylet sérültjeinek - írja a National Geographic. Az állatok sokat tettek már a múltban is a traumát átélt emberekért, a most szolgálatot teljesítő öt kutya közül kettő korábban a Sandy Hook általános iskolában történt lövöldözés után is segített a gyerekeknek feldolgozni a történteket.

Tim Hetzner, a Luteránus Egyház Jótékonysági Szolgálatának egyik munkatársa, aki a terápiás kutyákért felelős, elmondta, az ötlet, hogy állatokkal segítsenek az embereken, 2008-ban jutott eszébe, az Észak-Illinois Egyetemen történt lövöldözést követően. Akkor a diákoknak nagyon jót tett a kutyák jelenléte.

Bostonban csak és kizárólag oda viszi az ebeket, ahová hívják őket, odafigyelve arra, hogy azok, akik esetleg félnek tőlük, vagy allergiásak rájuk, véletlenül se találkozzanak velük.

"Az állatoknak van egy különleges képessége...felismerik, hogy szomorúak vagyunk és szorongunk. Ahelyett, hogy elzárkóznának, közelednek. Bemennek egy terembe és azonnal megtalálják azt, aki a leginkább fél" - nyilatkozta a Huffington Postnak Ingo Dutzmann, a bostoni luteránus templom egyik vezetője. "Segítenek az embereknek, hogy ki tudják fejezni az érzéseiket, amiket épp átélnek" - teszi hozzá a tiszteletes.

A kutyák kifejezetten alkalmasak efféle terápiás kezelésekre, mivel nem félnek az idegenektől, ráadásul a puszta közelségük jót tesz az embernek. Brian Hare, a Duke Egyetem Kutya Viselkedéstudományi Központjának vezetője a National Geographic magazin riporterének kifejtette, hogy már a simogatás is gyógyít: általa csökken az emberek szervezetében a stresszhormon szintje, lassul a légzés, csökken a vérnyomás. Simogatás alatt a kutyában és a gazdában is megnő az oxitocinszint, ennek elterjedt megnevezése a "szeretethormon" is, mivel segíti a kötődést, fokozza a bizalmat.

Debbie Custance pszichológus is megerősíti a kutyák jelenlétének jótékony hatását. Mint mondja, társas lények, akárcsak az ember. Érzékenyen reagálnak viselkedésünkre. Egy kísérletben, melyben azt szerette volna kideríteni, vajon empatikusak-e, az önkénetesek egy részét arra kérte, tegyenek úgy, mintha sírnának, a másik felét pedig, hogy adjanak ki valamilyen más hangot, ami sírásra emlékeztet.

A kutyák felismerték a különbséget. Akár saját gazdájukról, akár egy idegenről volt szó, a sírásra odamentek hozzá, míg a furcsa, szomorkás hangot kiadókat figyelmen kívül hagyták. "Nem azt állítjuk, hogy megrendíthetetlen bizonyítékunk van arra, hogy a kutyák empátiával bírnak, de megértem, miért gondolják az emberek, hogy így van" - mondta a szakember.

A Luteránus Egyház Jótékonysági Szolgálatának kutyái vasárnapig maradnak Bostonban, ez alatt az idő alatt minél több áldozatot szeretnének velük meglátogatni. Remélik, hogy ezáltal az emberek képesek lesznek kifejezni érzéseiket, beszélni a történtekről és feldolgozni az eseményeket.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.