Kenguruhad támadta le Ausztráliát

Tömegével szállják meg az juhtenyésztők földjeit Ausztráliábana kenguruk. A falánk erszényeseknek az esőzések után zöldellő fűre fáj a foguk.

Dollártízezrekben mérhető a kár – dühöngnek Queensland tartományban a juhtenyésztők, farmjaikat ugyanis egyik pillanatról a másikra legelésző kenguruk hada lepte el. Az új honfoglalás magyarázata, hogy az elmúlt időszakra jellemző heves esőzések nyomán új élet sarjadt a több hónapnyi aszály sújtotta réteken, a mindenütt zöldellő fű pedig terített asztalként várja az egy-egy finom falatra áhítozó kengurukat. Ez viszont vajmi kevéssé van az állattenyésztők ínyére, akik juhaikat éhínségtől féltve a legszívesebben már fegyverrel fordulnának a szerintük illetéktelen behatolók ellen.

Lehetőségük erre éppenséggel lenne is, hiszen higiéniai kifogásokra hivatkozva Oroszország nemrég felfüggesztette a kenguruhús importját, ami azt jelenti, hogy kevesebb példányt lőnek ki belőlük, mint amennyit a kvóta egyébként engedélyez. Egyre több ausztrál politikus ezért kormányzati fellépést sürget a minőségi előírásokkal visszaélő kereskedők ellen – a kenguruhús exportja a hanyatlóban lévő gyapjúipart lenne hivatott kiváltani.

Míg azonban Queenslandben a kenguruk száma meredeken nő, az Új-Dél-Walesben pusztító aszály miatt két alfajukat – a nyugati és a keleti szürke kengurut – is kihalás fenyegeti, olyannyira, hogy a hatóságok ideiglenesen be is tiltották vadászatukat. Állatvédő szervezetek még riasztóbb képet festve azt állítják, a kenguruk egész Ausztráliában veszélybe kerültek, és vitatják is azt a kormányzati becslést, amely szerint kontinens-szerte még 25 millió ugrabugrál a kétlábú erszényesekből.

Ausztráliában időről-időre irtják a kengurukat. A fűre szabadulva gyakorta más növényevők elől is eleszik a táplálékot
Some of the kangaroos that are to be culled are seen on the Department of Defence property in Belconnen, Canberra May 17, 2008. Authorities said kangaroos threatened other local species through overgrazing. The Australian government had withdrawn support for a plan to relocate the kangaroos because it would cost millions of dollars and was not considered an effective use of taxpayers' money, the department said. The kangaroos will be tranquilised with a dart gun then injected with the deadly chemical Lethabarb. REUTERS/Stefan Postles (AUSTRALIA)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.