Igyanak! A mentők szerint veszélyes a mai meleg
A meteorológiai előrejelzések szerint ma az ország nagy részén fülledtté válik a levegő. Az idősek, szívbetegek és a légzőszervi betegségben szenvedők panaszai tovább fokozódhatnak. A mentők azt tanácsolják, hogy a kánikulát, fülledt meleget nehezen viselők a mai napot még töltsék lehetőleg árnyékos, hűvös helyen, megfelelő folyadékbevitellel (ásványvíz vagy tea) és gyakori zuhanyzással előzzék meg az esetleges rosszullétet.
A déli órákban rendkívül erős UV sugárzás várható, ezért a szabadban tartózkodva védjük bőrünket a sugárzástól, fejünket pedig az túlzott felmelegedéstől, ami napszúrásszerű tüneteket okozhat. Rosszullét esetén legjobb elsősegélyt a fektetés jelent, hiszen a vérkeringés így általában hamar rendeződik. Az Országos Mentőszolgálat országszerte 743 mentőegységgel, köztük mentőhelikopterekkel és mentőmotorokkal áll készenlétben, ami közel 1800 mentődolgozó szolgálatát jelenti.
Az ajánlott folyadékbevitel időskorban sem változik, de a szomjúságérzet csökkenésével, a fizikai képességek romlásával jelentősen megnő a kiszáradás veszélye. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) folyadékbevitelre vonatkozó ajánlása nőknél 2 liter, férfiaknál 2,5 liter. Az ajánlott folyadékmennyiség 20-30 százaléka fedezhető a táplálékból, a többit pedig egyszerűen meg kell inni.
Ez a mennyiség időskorban sem változik lényegesen. Mégis 60 éves kor fölött általában már csak akkor isznak az emberek, ha szomjasak, s mivel a kor előrehaladtával a szomjúságérzet is csökken, így valószínűleg nem vesznek magukhoz annyi folyadékot, amennyire a szervezetüknek szüksége lenne.
Sok idős ember memóriája megromlik, így egyszerűen megfeledkeznek a folyadékbevitelről. Másokat az tart vissza az ivástól, hogy nehezen mozognak, ezért kétszer is meggondolják, hogy felálljanak-e egy pohár vízért.
Ne fürödjön a szökőkutakban!
A nyári kánikula sokakat csábít a szökőkutak vizébe. Az ÁNTSZ, illetve az Országos Környezetegészségügyi Intézet kifejezetten arra kér mindenkit, hogy ne fürödjön a szökőkútban.
Vizük szennyeződhet porral, talajszemcsékkel, állati ürülékkel. Amennyiben nem gondoskodnak a megfelelő tisztításról, fertőtlenítésről, a kórokozók elszaporodhatnak. Egy meleg nyári napon a szökőkutakban lévő víz könnyen felmelegszik, a 25°C feletti hőmérséklet pedig szintén elősegíti a mikroorganizmusok elszaporodását.
A szennyeződésekkel elsősorban hasmenést okozó mikroorganizmusok (egysejtűek, baktériumok és vírusok) kerülnek a szökőkútba. A fertőződés lehetősége akkor áll fenn, ha a vizet véletlenül lenyelik (pl. pancsolás közben, vagy vizes kézzel élelmiszert megfogva). Az ilyen jellegű fertőzésekre a gyerekek a felnőtteknél fogékonyabbak. Ha valaki csak a lábát lógatja a vízbe, az ebből szempontból nem jelent kockázatot.
A szökőkutak esetében kiemelten fontos egy ún. „feltételesen kórokozó” baktérium, a Legionella. A Legionella baktériumok a vízhálózatokon keresztül jutnak a szökőkutakba, és a nyári kánikula idején elszaporodhatnak. A szökőkutakban üzemelés közben nagy mennyiségű vízpermet keletkezik, amit könnyen belélegezhet az, aki benne fürdik. Az apró vízcseppekkel a legionellák a tüdő léghólyagocskáiba is képesek lejutni és helyileg gyulladást okozni. A betegség súlyossága az enyhe influenzaszerű tünetektől az akár halálos kimenetelű tüdőgyulladásig terjedhet. A Legionella az egészséges emberre és gyermekekre nézve általában veszélytelen, de egy legyengült immunrendszer esetén enyhébb-súlyosabb megbetegedést válthat ki. Elsősorban az idősek, az erős dohányosok és a daganatos vagy immunológiai betegek számára jelent kockázatot.
Az esetleges fertőződéseket megelőzendő, fontos, hogy az emberek a kánikula idején is tartsák be a higiénés szabályokat, ne használják fürdésre a dekorációs célból létesített szökőkutak vizét, ne hűsítsék vele arcukat, nyakukat. Az ún. interaktív szökőkutak kialakítása és üzemeltetése más módon történik, mivel ezeket közvetlen érintkezésre tervezték, így ezek kevésbé kockázatosak.