Hűsöljön fröccsel!
A melegben nem ajánlatos töményet fogyasztani, ha mégis kimozdul az ember a barátaival, és alkoholos italra vágyik, számára tökéletes választás lehet a fröccs.
A képlet igen egyszerű: szódavíz + bor = fröccs. Egyáltalán nem mindegy azonban, hogy miként variáljuk az arányokat, ahogy az sem, hogy milyen bort használunk hozzá. És akkor még nem beszéltünk azokról a vendéglátóhelyekről, ahol még az egyszerű képlet elemeit sem tartják meg, és szóda helyett szénsavmentes ásványvízzel kínálják az italt. A borkultusz.com segít eligazodni a fröccsök világában.
A legenda szerint 1842 őszén a Fáy-birtokon vendégeskedett Jedlik Ányos és Vörösmarty Mihály is. Jedlik vitte magával az általa kreált szódásüveget is, amelynek segítségével elkészítette az első fröccsöt, amit ő spriccernek nevezett. Szintén a hagyomány része, hogy Vörösmartynak nem tetszett ez a németes kifejezés, és megalkotta a fröccs szót.
Íme, a legismertebb fröccs-fajták:
Lakófröccs, kisházmester, sportfröccs: 1 dl bor, 4 dl szóda
Hosszúlépés: 1 dl bor, 2 dl szóda
Viceházmester: 2 dl bor, 3 dl szóda
Kisfröccs, rövidlépés: 1 dl bor, 1 dl szóda
Házmester: 3 dl bor, 2 dl szóda
Nagyfröccs, húzás: 2dl bor, 1 dl szóda
Háziúr: 4 dl bor, 1 dl szóda
Krúdy-fröccs: 9 dl bor, 1 dl szóda
Extrémebb változatok:
Maci: vörös kisfröccs málnaszörppel megbolondítva
Újházy fröccs: szódavíz helyett kovászos uborka levével öntik föl a bort
VBK: a jól ismert vörösboros kóla, általában nagy mennyiségben, 2-1 vagy 3-2 arányban
Tiszafröccs: 1 dl bor, 1 dl pezsgő
Tekintettel arra, hogy a gyerekek gyakran olyan italt szeretnének inni, amit a felnőttek fogyasztanak, számukra tökéletes választás lehet az almafröccs. Attól függően, hogy mennyire édesszájúak, keverjünk össze almalevet szódával 1-2 vagy 2-1 arányban. De almalé helyett szörppel is elkészíthetjük az itókát.