Hibás sebességváltó okozta a színész hátborzongató halálát
A fiatal színész szülei, Victor és Irina könnyek közt jelentették be, hogy pert indítanak a balesetet okozó Jeep Grand Cherokee-t gyártó Fiat Chrysler és ZF North America, illetve a AutoNation márkaképviselet ellen.
Irina és Victor Yelchin egy sajtótájékoztatón jelentették be ügyvédjükkel együtt, hogy beperelik az autógyárat David McNew / Reuters |
A Star Trekben játszó Anton Yelchinre egy barátja talált rá, miután előző nap nem jelent meg a megbeszélt találkozón. A 27 éves férfit a saját autója ütötte el a San Fernandó-i házának felhajtóján június 19-én éjjel.
A kocsi motorja még járt, amikor Yelchin ismerőse délután egykor a helyszínre ért – írta a Daily Mail. A színészt a kocsi a biztonsági kapu mellett álló, téglából épített postaládának szorította. A jármű üresben volt, de a felhajtó a beszámolók szerint elég meredek. A boncolása megállapította, hogy Yelchin halálát egy erős ütésből eredő fulladás okozta.
Anton Yelchin 2014-ben a Velencei Filmfesztiválon Tony Gentile / Reuters |
Kiderült, hogy néhány héttel a baleset előtt az autótípust visszahívták, az erről szóló levelet egy héttel a halála után küldték el Yelchinnek. A család ügyvédje szerint az autógyár erőfeszítései, hogy figyelmeztessék a fogyasztókat: " túlságosan kevésnek és nagyon megkésettek bizonyultak".
– Anton soha semmit nem akart magának. Nem törődött a sztársággal. Egyszerűen csak szerette a filmeket, minket, a barátait és nagyon, nagyon szerette az életet – mondta az édesanyja. Yelchin Oroszországban született. Szülei, akik mindketten profi jégtáncosok voltak, még Anton csecsemőkorában költöztek az Egyesült Államokba. Édesanyja hozzátette, bár a fia mindig is nagyon különleges volt, most még különlegesebb lehet, mert a halála életeket menthet.
A színész halálát okozó probléma nem egyedi, erről pedig az autógyártó cég tudott is. A Fiat Chrysler Automobiles NV áprilisban hívott vissza 1.1 millió autót világszerte, mert a járművek elgurulhattak miután a vezető kiszállt. Többek közt a 2014-2015-ös évjáratú Jeep Grand Cherokee-t is, ami Yelchin halálát is okozta.
Bár korábban is tudtak a konstrukciós hibáról, a cég a sofőröket hibáztatta azt állítva, hogy nem a megfelelő módon állították le a kocsit. A Chrysler Fiat szerint ezzel összefüggésben összesen 700 baleset történt. 41 ember sérült meg, 212-en karamboloztak és 308 esetben keletkezett vagyoni kár.
Kaliforniában a Jeep Grand Cherokee tulajdonosok csoportosan perelték be a Fiat Chryslert, azzal vádolva a céget, hogy eltitkolta a sebességváltó hibáját, ami számos olyan balesetet okozott, amikor az autó vezető nélkül elgurult. Állításuk szerint balesetek százainál okozott kisebb sérüléseket vagy károkat ez a meghibásodás. A felperesek kártérítést követelnek amiért autóik jelentősen vesztettek az értékükből a negatív hírverés következtében.