Greenpeace: Ralph Lauren és Calvin Klein ruhái is mérgezik a vizet

Sokan nem is sejtik, hogy a legnagyobb divatcégek ruháinak mosásakor veszélyes vegyi anyagok jutnak a vizeinkbe, ott pedig még károsabb, a hormonrendszert károsító anyagokká bomlanak.

Egy friss kutatás szerint a textilgyártás során használt veszélyes vegyszer-csoport, az ún. nonil-fenol-etoxilátok a hagyományos mosási körülmények között kimosódnak a ruhából. A Ralph Lauren vagy a Calvin Klein vásárlók tudtukon kívül még azokban az országokban is szennyezik a vízbázisokat, ahol ezen toxikus anyagok használatát már betiltották.

A Calvin Klein 2010-e tavaszi kollekciójából
Models present creations from the ck Calvin Klein Spring 2010 collection at Queenstown Remand Prison in Singapore in this undated handout. Fashion police on the prowl to scout out the latest trends were held captive at the Singapore prison recently, when it housed frocks instead of inmates. To match Reuters Life! SINGAPORE-PRISON/ REUTERS/ck Calvin Klein/Handout (SINGAPORE - Tags: CRIME LAW FASHION SOCIETY) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. QUALITY FROM SOURCE

A Greenpeace a Kappa, Converse, Puma, Abercrombie & Fitch, Nike, Youngor, Ralph Lauren, Calvin Klein, Adidas, H&M, és G-Star RAW termékeit vizsgálta. Úgy tűnik, a ruhaipar zavartalanul szennyezi vizeinket. "A ruhákon keresztül csak az Európai Unió vizeibe évente több száz tonna kerül az itt egyébként már betiltott vegyszerekből. A szóban forgó nonil-fenol-etoxilátok lebomlásuk során még veszélyesebb anyagokká válnak, a vízbe és a táplálékláncba kerülve rongálják a hormonháztartást, a hím halak elnőiesedéséért viselt felelősségük már bizonyított" - mondta Simon Gergely, a Greenpeace közép-kelet-európai vegyianyag-szakértője.

A Greenpeace 2011-ben kétszer is górcső alá vette a témát: az egyik jelentés a nagy ruházati és sportruházati vállalatok kínai beszállítói által kibocsátott veszélyes anyagokat vizsgálta, a másik tanulmány pedig a 15 legnagyobb divatmárka ruháiban és cipőiben található nonil-fenol-etoxilátokkal (NPE) foglalkozott. A Greenpeace jelentések arra szólították ezeket a nagy világcégeket, hogy 2020-ra teljes mértékben hagyjanak fel a veszélyes anyagok használatával. A felhívás hatására eddig a Nike, az Adidas, a Puma és a kínai Li-Ning, valamint a H&M és a C&A divatcégek tettek nyilvános kötelezettségvállalásokat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.