Fára tudnak mászni a krokodilok
Vlagyimir Dinyec, a Tenessee Egyetem professzora és csapata korábbi tanulmányok és anekdoták alapján vizsgálta a hüllőket Afrikában, Ausztráliában és Észak-Amerikában. Arra voltak kíváncsiak, valóban képesek-e a krokodilok fára mászni. Kiderült, hogy egy esetleges támadás során az sem menti meg az életünket, ha egy magas fára csimpaszkodunk, bizonyos fajok ugyanis könnyedén utánunk másznak.
- Ha elég széles az alap, mechanikailag nincs nagy különbség egy meredek lejtő, vagy egy faág megmászása között - idézi a Daily Mail a kutatás vezetőjét, aki tanulmányában azt is leírja, a hüllők nem jókedvükből mennek a magasba: - A legtöbb fára mászó krokodilt ott látták, ahol zsúfolt volt a part, nem volt elég hely, ebből arra következtetünk, hogy a testhőmérséklet szabályozása, a sütkérezés miatt másztak fel.
E mellett fontos szempont lehet az is, hogy a magasból jobban belátják a területet, hamarabb érzékelik a rájuk elselkedő veszélyt és a prédájukat is.
A szakemberek a fogságban élő állatokat is tanulmányozták, és érdekes módon náluk is megfigyelték a jelenséget.
Dinyec úgy véli, felfedezésük a paleontológusok számára is hasznos lehet, hiszen kiderült, hogy nem szabad a kihalt élőlények képességeit és életmódját pusztán a csontozatuk alapján megítélni.
Dinyec és kollégái 2013-ban azt is bebizonyította, hogy a krokodilok képesek az eszközhasználatra: faágakat helyeznek az orrukra, miközben a vízben lebegnek. Ezzel csalogatják a fészkükhöz anyagot kereső madarakat olyan közel, hogy el tudják kapni őket.