Besztereci rablógyilkosság: elrettentő ítélet
A megyei bíróság az elsőrendű vádlottra 9 év fegyházbüntetést, a másod- és a harmadrendű vádlottra pedig 6, illetve 2 év börtönbüntetést szabott ki - tájékoztatott Nyakó Zsuzsanna, a bíróság szóvivője.
A korábban már büntetett N. Lajos, valamint a büntetlen előéletű H. József és Z. István 2008. október 12-én autóval ment Beszterecre, s elhatározták, hogy lopni fognak egy 89 éves asszonytól, akiről az elsőrendű vádlott úgy tudta, hogy nagyobb összeget tart otthon - ismertette a vádiratot a szóvivő.
Az első- és a másodrendű vádlott az ablakot kifeszítve jutott be az idős asszony házába, eközben Z. István az autóban várt. A nő az ágyában feküdt, de még ébren volt. Az elkövetők a sértettől pénzt követeltek. N. Lajos az asszonyt a paplannal együtt lerántotta az ágyról, majd a lábánál fogva megkötözte. Mindkét vádlott azzal fenyegette meg a nőt, hogy megöli, felgyújtja, többször megütötték és megrugdosták. A két elkövető mintegy 345 ezer forintot vitt el az asszonytól, aki támadói távozása után kiszabadította magát, s ezután tudott segítséget kérni.
Nyakó Zsuzsanna utalt arra, hogy az ügyben első fokon eljáró Nyíregyházi Bíróság tavaly novemberben rablás és más bűncselekmények elkövetésében találta bűnösnek a három vádlottat. N. Lajost - mint többszörös visszaesőt - akkor halmazati büntetésül 11 év fegyházbüntetéssel, H. Józsefet 7 év 6 hónap börtönnel, Z. Istvánt lopás és más bűncselekmények miatt 2 év 6 hónap börtönbüntetéssel sújtották.
A megyei bíróság keddi ítéletével mérsékelte az első fokon kiszabott büntetések mértékét: az elsőrendű vádlottra 9 év fegyházbüntetést, a másod- és a harmadrendű vádlottra 6, illetve 2 év börtönbüntetést szabott ki jogerősen.
Az elnökhelyettes a büntetés mértékének csökkentését indokolva közölte: a városi bíróság által N. Lajosra kiszabott büntetés megközelítette az emberölés esetén kiszabott mértéket. H. József beismerte tettét és a terhelő vallomást tett társaira, míg Z. István szándéka "csak" lopás volt.
"A megyei bíróság megállapította, hogy nagy veszélyt jelentenek az ilyen elkövetők a társadalom tagjaira, különösen a védtelen, idős, egyedülálló sértettekre. A kiszabott büntetések arányosak a vádlottak által elkövetett cselekmények súlyával, továbbá szükségesek ahhoz, hogy mind a vádlottakat, mind a társadalom más tagjait elrettentsék további bűncselekmények elkövetésétől" - fűzte hozzá a bírósági szóvivő.