Csupasz turkáló született az Állatkertben
A ritka különlegességnek számító állatfaj 2012 májusa óta látható a Nagyszikla belsejében kialakított Varázshegyben. Az állomány két egymástól független csapat összesen 14 felnőtt egyedéből áll és most először sikerült őket eredményesen szaporítani Budapesten.
Szaporodásuk körülményei és feltételei egészen sajátosak, ugyanis ezek az állatok – az emlősök között lényegében egyedülálló módon – olyan államalkotó élőlényeknek számítanak, mint a hangyák, a termeszek, vagy éppen a méhek. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a csupasz turkálóknál is csak a királynő hoz világra utódokat.
A sivatagi vándorpatkánynak is nevezett rágcsálók a természetben egész életüket föld felszíne alatti üregekben töltik, nagyon érzékenyek a zajokra. Épp ezért az állatkertben Bachot és Vivaldit kell nekik játszani ahhoz, hogy jól érezzék magukat. A gondozóiknak is vigyázni kell, ugyanis a kelleténél gyakrabban háborgatott csupasz turkálóknál a kölykök könnyen el is pusztulhatnak.
Az állat egyébként Afrika keleti felében, Etiópia, Szomália, Kenya területén honos. Érdekesség, hogy a csupasz turkálók alig éreznek fájdalmat, és tökéletes védettséget élveznek a rákos megbetegedésekkel szemben.