Beugró a jóság útjába
Annyiszor jelölték már (eredménytelenül) szakmai díjakra, hogy az lenne számára a meglepetés, ha egyszer tényleg kapna valamilyen elismerést. Kálloy Molnár Péter, ha a címeket tekintve még nem is érdemes, de mindenképpen figyelemre érdemes művész. Költő, író, rendező, színpadi, film- és szinkronszínész, és hamarosan második önálló nagylemezét kiadó énekes-zeneszerző. Péter, akit mostanában leginkább a Beugró című improvizációs műsorból ismerhet a tévét néző közönség megtiszteltetésnek érezte, hogy részese lehet a skót kő világkörüli útjának.
A színművésszel a magyar Broadway-ként ismert Nagymező utcában találkoztunk – hol máshol. Kálloy egyébként több ponton is kötődik Skóciához: számos alkalommal is járt már a kelta országban, de ő volt az első színész is, aki magyar nyelvű előadást vitt színpadra az Edinburgh Fringe Fesztiválon. Most is munkában, hamarosan megjelenik ugyanis második nagylemeze „Pesti álom” címen. Magánéletében is - mint mondja - „jóság veszi körül”, hiszen felesége második gyermeküket várja.
Mint arról korábban már beszámoltunk: lapunk munkatársa, Szalay Tamás Lajos egy világot átölelő jótékonysági program keretében átmeneti tulajdonosa lett a jóság skót kövének, az úgynevezett Sconestone-nak. Egy skót gyökerekkel bíró, de eredetileg kanadai születésű szobrász, Warren MacLeod fejében született meg a Sconestone ötlete, amely nevét a legendás skót koronázó kőről kapta; ha formájában teljesen eltérő is tőle. A Rubik-kocka nagyságú gránitkövet ősi kelta, pikt korabeli szimbólumokkal látta el a művész. Célja, hogy a „jóság skót köveként" hirdesse az emberi jóság, méltóság és humanizmus szellemét szerte a világban.
A jótékonysági program keretén belül minden egyes kiválasztott „kőtartó" csak egy hétig tarthatja magánál a faragványt. Ez idő alatt arra kell törekednie, hogy minél több jótettet hajtson végre, legyen az csak egy mosoly vagy egy telefonhívás a rég nem látott nagyszülőknek. A „kőtartás" ideje alatt fontos, hogy minél több embernek, ismerősnek, ismeretlennek tegye lehetővé, hogy megfoghassa, megnézhesse a szobrot - ezzel új emberi kapcsolatok épülnek, barátságok szövődnek. A kő útját a „tartók" kötelesek végig dokumentálni a sconestone honlapján, de regisztrálhatnak a követ megérintő, azzal találkozó személyek is, közzétéve élményüket, tapasztalatukat.
A követ Scone városában indították útjára, az első hivatalos „kőtartó" (egy tiszteletes) a skót miniszterelnöktől, Alex Salmondtól vette át a szobrot. A Sconestone azóta megjárta az Egyesült Államok keleti partját, az egyik kőtartó a World Trade Center elleni merénylet nyomozásában résztvevő rendőrnő, Barbara Mahon volt, de átmeneti tulajdonosa volt egy New York-i hős tűzoltó, Bobby O'Neil is. A hatodik kiválasztott az Albannach Egyesület elnöke, a Népszabadság újságírója, Szalay Tamás Lajos lett. Kollégánk október 14-én, szerdán vette át hivatalosan is a Sconestone-t; a következő napokban pedig több helyre is elmegy vele.
Először a Heim Pál Gyermekkórházba vitte a jóság skót kövét, ahol a Bohócdokik viziteltek; ezután az őrbottyáni lómentők farmjára ment vele, hogy a sérült állatok helyzetére hívja fel a figyelmet. Szombaton a kollégánk Mecseknádasdra utazott a jóság skót kövével: ezen a településen született ugyanis Szent Margit, Skócia egyik későbbi királynéja. Munkatársuk végiglátogatta a Szent Margithoz kötődő emlékhelyeket és találkozott a település jegyzőjével is, Vég Beátával, aki szintén megérintette a követ.
Vasárnap este pedig a budapesti Kaledónia Pubban „bukkant fel” a faragvány; minden vendég megérintette azt. A pub skót tulajdonosai, Patrick McMenamin és Bozsó Zsuzsa tiszteletbeli „kő-nagykövetként” hordozták körbe a gránit szobrocskát, majd munkatársunknak elmondták: a Sconestone inspirációjaként jövő januárban jótékonysági akciót indítanak, amelynek keretében a Kaledóniát egy hétre átadják a vendéglátó iskolákban végzős diákoknak, hogy saját menüt állíthassanak össze és megtapasztalhassák milyen is egy forgalmas vendéglőt fenntartani és működtetni. Az anyagköltségen túli bevételt is megtarthatják majd, egyfajta ösztönzőként.
A skót-magyar esten Kéri György, első magyar skótdudás fújta hangszerét, a Highland Cathedral dallamaival tisztelegve a Sconestone előtt. Ezt követően jutott el hétfőn a skót kő a magyar Parlamentbe, hogy itt is beteljesítse küldetését: jobb- és baloldal képviselői egyaránt megérintették.
A faragvány holnap a Peter Cerny Gyermekmentő Alapítvány vezetőjéhez – utóbbi mellett döntöttek ugyanis a NOL szavazói.