A hatóságok szerint kiváló a Balaton vízminősége, ám miután az Origo szombaton lehozott egy olvasói levelet és az ahhoz csatolt fotót a vízen úszó szennyszigetről, újra mintát vettek.
Balaton: újból vizsgálják a vízminőséget
A hírportál szombaton írt arról, hogy a Balaton szennyeződéséért a hajókról vízbe engedett ürülék és egyéb hulladékok tehetnek. A cikkhez egy olvasó által készített fotót is mellékeltek, melyen egy méretes szennysziget látható a vízfelszínen. A levélíró szerint az ürülék száz négyzetméternél is nagyobb volt. A képet pünkösdhétfőn lőtték a Tihanyi Yacht Club és a szántódi rév között, bent a víz közepén.
„A hajók kémiai vécéinek vízbe ürített tartalmával máskor is találkoztunk már a Balatonon vitorlázva, ám ekkora felületen még sosem. Aznap szélcsendes idő volt, tehát nem valószínű, hogy több hajó szennyét összehordta volna a szél, ez valószínűleg egy darab nagy hajótól származhatott. Ráadásul ebben a vegyszeres szennyvízben rengeteg döglött hal is lebegett. Nagy volt a forgalom azon a hosszú hétvégén a Balatonon, rengeteg motorcsónak is közlekedett" – mesélte Kurucz Katalin az Origónak.
A lap nevük elhallgatását kérő vitorlázóktól megtudta, hogy az eset nem egyedi, többször látni ilyen úszó szennyszigeteket a Balatonon. Bár rendelet tiltja, hogy a tavon olyan hajók közlekedjenek, melyeknek nem zárt a szennyvízrendszere, a tartályok ürítését néhányan nem a kikötőkben rendelkezésre álló eszközökkel végzik, egyszerűen vízre bocsájtják a mocskot.
A vitorlázók szerint ez részben annak köszönhető, hogy a kikötői díjak az elmúlt években drasztikusan nőttek, másrészt viszont megjelentek olyan nagy hajók, melyek nem a Balatonra valók. Ezek nemcsak kiszorítják a kis vitorlásokat, de szélcsendben is motorral közlekednek, sőt, a légkondi miatt még „parkolás" közben is járatják azt. „Sajnos az új tulajdonosokban sokszor nincs meg a tó iránti tisztelet" – panaszkodott egy vitorlázó.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság az Origo érdeklődésére azt mondta: ők még „szennyvízszigettel" nem találkoztak soha, illetve ilyen jelenségről bejelentés sem érkezett egyetlen esetben sem.
A vízbe jutó emberi ürülékkel az a gond, hogy fokozza az algásodást és calici- vagy rotavírust, esetleg E. coli baktériumot juttat a vízbe.
A Balaton vízminősége körüli felhajtás az után kezdődött, hogy a múlt hétvégi Magyar Úszás Napja keretében rendezett balatonfüredi nyíltvízi úszó Európa Kupa-verseny résztvevői közül hasmenéses-hányásos tünetekkel többen is orvoshoz fordultak. Három beteg székletében calicivírust mutattak ki. Az országos tiszti főorvos tájékoztatása szerint a vírus forrása az elfogyasztott étel-ital mellett a Balaton is lehetett.
A megbetegedők között volt Risztov Éva olimpiai-bajnok is, akit keddig a debreceni Kenézy kórházban kezeltek. Risztov mellett a verseny férfi győztesét, Gyurta Gergelyt is kórházba kellett vinni.
Hasonló panaszokról egyébként érkezett bejelentés Fonyódligetről és Zánkáról is, de az esetek között az Országos Tisztiorvosi Hivatal szerint nincs összefüggés.
A cikk nyomán Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőség azonnal intézkedett, a szakemberek Tihany és Szántód között több ponton mintát vettek a Balatonból - közölte a Földművelésügyi Minisztérium az Origoval. Eredményeket legkorábban a jövő hét végéig ígértek.
A legutolsó, június első hetében végzett mérések szerint egyébként a Balaton vizének minősége kiváló, az E. coli és az Enterococcus baktérium száma mindenhol 0. Szakértők szerint néhány felelőtlen vitorlázó szennyvize nem is okozna kimutatható vízminőség romlást vagy tömeges megbetegedéseket.