Az orális szex a dohányzásnál is veszélyesebb lehet

A dohányzásnál is veszélyesebb az orális szex a férfiak számára - állapítja meg egy friss felmérés, amelynek eredményeit az amerikai Journal of Clinical Oncology tette közzé, ráirányítva a figyelmet a megelőzés és a gyógyszeres kezelés fontosságára.

Az amerikai orvosi szaklap megállapításai szerint a humán papillomavírushoz (HPV) köthető szájrák kialakulásának valószínűsége 16-ról 72 százalékosra nőtt, ezt mutatták ki a 1984 és 2004 között levett 271 torokrákos minta vizsgálatából. A kutatók arra a döbbenetes megállapításra jutottak, hogy a HPV vírus okozta torokrák 2020 után már több áldozatot szed a férfiak körében, mit a méhnyakrák a nőknél.

Az előjelzések szerint az Egyesült Államokban akkortájt 8700 torokrákos megbetegedést fognak regisztrálni (közöttük 7400 férfiét) szemben a nőknél mért 7700-as méhnyakrákos esettel. A jellemzően a női nemi szerveket megfertőző HPV vírus tehát a férfiakra is végzetes hatást gyakorol, amennyiben a partnerek ragaszkodnak az orális kényeztetés módszeréhez.

A tanulmányt jegyző Maura Gillison, az Ohio State University rákkutatója bizonyítottnak látja, hogy HPV vírus általi fenyegetettség a következő évtizedben a férfiakat már jobban fogja érinteni, mint a nőket. Gillison a Bloombergnek elmondta, hogy a Merck kutatóival éveken át együtt dolgozott a HPV vírus férfiakra gyakorolt hatásainak feltérképezésén, de amikor a második legnagyobb amerikai gyógyszergyártónak számító Merck 2009-ben megvette a Schering-Plough-ot, a kutatásokat felfüggesztették.

Pamela Eisele, a Merck szóvivője ezt azzal magyarázta, hogy a kutatási szempontokat felülírták az üzleti érdekek. A Gillisonék által feltárt közvetlen összefüggés elvileg arra kellene ösztökélje a Merck-t, hogy az általa a HPV ellen kifejlesztett Gardasil vakcina hatását a kockázati körbe eső férfiakon is letesztelje, hogy az segít-e a torokrák megelőzésében, vagy sem. A Gardasilt a 9-26 év közötti korú nők körében ajánlják, mint a méhnyakrákot, a hüvelyi rákot, illetve a végbélrákot megelőző készítményt. Ugyanolyan hatásosnak bizonyult a hasonló korú férfiaknál a végbélrák megelőzésében.

Nagy dicséret nem illetheti a vetélytársat, a GlaxoSmithKline-t sem, hiszen szóvivőjük, Jennifer Armstrong azt közölte, hogy cége nem tervezi a HPV-ellenes Cervarix nevű készítményének a méhnyakrákon kívüli felhasználhatóságát illető vizsgálatát. A Glaxo Cervarix nevű gyógyszere a 9-25 év közötti nők körében akadályozta meg a méhnyakrák kialakulását. Mindkét készítmény a szájrák kialakulásáért felelős HPV baktériumtörzs ellen hatásos.

A járványok terjedését ellenőrző atlantai illetőségű intézet, a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) adatai szerint nagyjából 20 millió amerikai szenved a genitális HPV vírustól. A szexuálisan aktív amerikai nők és férfiak legalább fele megfertőződik élete során a vírussal, sokan pedig észre sem veszik, ugyanis a betegség sok esetben egyáltalán nem okoz tüneteket.

Ezidáig a nyaki és agydaganatos megbetegedések leginkább az idősebb korosztály körében fordultak elő, kialakulásukért pedig elsősorban az alkoholt és a dohányzást tették felelőssé. Most azonban a helyzet változik: a HPV felel sok esetben a 30-as, 40-es, 50-es korosztály nyelven, a mandulákon vagy a torokban megjelenő rákos megbetegedéseiért – hangsúlyozta Maura Gillison. Az USA-ban a szájüregi rák főleg fiatal fehér férfiakat érint, azt egyelőre nem tudni, miért kevesebb a női beteg.A HPV és méhnyakrák közötti kapcsolat sok éve ismert, és ma már védettséget nyújtó vakcinák is léteznek – kérdés, hogy ezek hatásosak-e a torokrák ellen is.

Egy 2007-es, a New England Journal of Medicine-ben is megjelent tanulmány szerint a szexuális partnerek száma kapcsolatba hozható a torokrák kialakulásának esélyével. Vagyis minél többször váltogatja valaki  szexpartnerét, annál nagyobb az esélye, hogy megfertőződik a HPV-vel, mely később rákot okozhat.

„Senki sem figyelt az orálisan terjedő HPV-re egészen 2007-ig. 15 éves lemaradásban vagyunk a kutatással a méhnyakrák és a HPV összefüggéseiről gyűjtött adatokhoz képest” – nyilatkozta Gillison.

A tanulmányhoz fűzött szerkesztőségi megjegyzés szerint szükséges megvizsgálni, hogy oltással meg lehet-e előzni a torokrák kialakulását. Kulcsfontosságú lesz annak a folyamatnak a feltárása, hogy a szájüregben megtelepedett HPV vírusok miként fejtik ki rákkeltő hatásukat. Ha ezt sikerül kideríteni, akkor ez lökést adhat a megfelelő ellenszer kifejlesztésére – mondta Maura Gillison. Ez azonban évekbe telik.

Forrás: Bloomberg.com.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.